Під час позавчорашнього візиту до Німеччини президента Росії представники російського «Газпрому» та німецьких концернів E.ON i BASF підписали в Берліні за присутності Володимира Путіна та канцлера Німеччини Герхарда Шредера договір про прокладання дном Балтійського моря Північно-Європейського газопроводу. Путін заявив, що завдяки будівництву цього трубопроводу Росія «прагне уникнути політичних, екологічних та інших ризиків і у підсумку знизити ціну енергоносіїв, які купує Захід». Зниження ціни буде досягнуте за рахунок зменшення кількості транзитних країн. При цьому президент нагадав, що про створення газового консорціуму за участі Німеччини, Франції та Італії ще кілька років тому домовилися Росія і Україна, і по тому дорікнув, що тепер «українські партнери поінформували нас про те, що вважають проект газотранспортного консорціуму за участю України, Росії, Німеччини, Франції та Італії недоречним».
Будівництво газопроводу довжиною 1200 кілометрів, який зв'яже безпосередньо місто Виборг поблизу Санкт-Петербурга та місто Грайфсвальд на північному заході Німеччини, має розпочатися вже восени цього року. А 2010 року він повинен вийти на повну експлуатаційну потужність і перекачувати щороку до Німеччини 27,5 млрд. кубометрів російського газу. У разі подальшої розбудови газопроводу його пропускна здатність може зрости до 55 млрд. кубометрів. Путін повідомив, що надалі можлива будова відгалужень до Голландії та Великої Британії.
Шредер назвав підписання цієї угоди «історичною подією», оскільки «друзі росіяни» забезпечать Німеччині енергетичну безпеку на цілі десятиліття. Він також запевнив, що угода про будівництво російсько-німецького газопроводу не скерована проти інших країн, «ні країн Прибалтики, ні Польщі». Але так не вважають зацікавлені, передусім Латвія та Польща, які залежні від поставок російського газу. «Угода між Росією та Німеччиною про прокладання нового коридору транспортування газу боляче вдарить по транзитним амбіціям Польщі», — написала вчора російська газета «Время новостей». На думку московського видання, ця угода «фактично ставить хрест на будівництві другої гілки газопроводу Ямал-Європа, який в 90-х роках вважався головною трасою для транспортування газу до Європи з нових ямальських родовищ». Газета звертає увагу, що завдяки газопроводу дном Балтики Росія зможе зменшити експорт свого блакитного палива наземними газопроводами через Україну, Білорусь та Польщу. Польські ЗМІ переконані, що Москва таким чином хоче помститися Україні за Помаранчеву революцію, а Польщі — за її підтримку. Прикро, що в цій грі Путіну підіграв в останні дні свого перебування при владі канцлер Шредер.