Відправляючи вчора уряд у відставку в повному складі разом із секретарем Ради нацбезпеки Петром Порошенком i головою Держмитслужби Володимиром Скомаровським, Президент Віктор Ющенко нагадав, що, за його дорученням, силовики мають перевірити факти корупції, озвучені на початку тижня екс-держсекретарем Олександром Зінченком.
Нагадаємо, що пан Зінченко звинуватив у корупції трьох осіб — секретаря РНБО Петра Порошенка, першого помічника Президента Олександра Третьякова та керівника парламентської фракції Народного Союзу «Наша Україна» Миколу Мартиненка. При цьому, Президент переконаний, що жоден із фактів стосовно людей, які «пройшли з ним Майдан» i є його «друзями», не буде доведений, бо йдеться не про корупцію окремих можновладців, а про внутрішні чвари між ними, пошук компромату i голослівні заяви. Втім силовики вважають інакше. Сигнал від Президента вони розцінюють, як реальну можливість торжества закону для всіх, не зважаючи на прізвища i посади, i кажуть, що нарешті їм розв'язали руки.
Хоча пересторога все ж таки має місце. Лише на умовах анонімності один із працівників Генпрокуратури на керівній посаді зазначив «УМ», що i він, i чимало простих слідчих лише цього i чекали. Бо для них неприпустимим є те, що декілька «паршивих овець» затесалися в президентське оточення (де потенційно більше порядних людей) i мутять воду.
«Влада змінилася, але й досі знаходяться ті, що від імені народу ділять ковбасу. Думаю, це ми їх перековбасимо i допоможемо Президенту очиститися від тієї скверни, яка навколо нього засіла. Та ще й намагається реформувати силові структури, жодного дня не пропрацювавши ні слідчим, ні опером, ні суддею!» — зазначило джерело «УМ».
Розмова відбувалася ще за декілька годин до заяви Генпрокурора Святослава Піскуна, що перевірка заяви Зінченка «буде чесною, неупередженою, i якщо будуть виявлені факти — вони будуть оприлюднені, і народ України про ці факти дізнається». Не дивно, що вже невдовзі проти заступника голови Вищого господарського суду Миколи Хандуріна Генпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом втручання в судову діяльність та зловживання службовим становищем. Адже чимало суддів скаржилися, що саме він втручався в рішення правосуддя i тиснув на них, в тому числі i у справі навколо Нікопольського заводу феросплавів. Хандуріна пов'язують саме з Порошенком.
Учора вранці в антикорупційний наступ перейшла i СБУ. На той час ще чільний голова СБУ Олександр Турчинов надав розпорядження створити спецгрупу з перевірки звинувачень у причетності оточення Президента Ющенка до корупції. Перевірятимуть Порошенка,Третьякова, Мартиненка та інших. До групи ввійшли оперативні співробітники СБУ, експерти та слідчі. Першим в їхні тенета потрапила «людина Порошенка» — керівник Держмитслужби Скомаровський. Проти нього порушили кримінальну справу за фактами корупції та контрабанди, а пан Турчинов звернувся з листом до Президента з пропозицією звільнити Скомаровського та його заступників. Поки що звільнили лише Скомаровського.
Відправляючи уряд у відставку, Віктор Ющенко ще консультувався стосовно подальшої долі керівників СБУ i Генпрокуратури — Турчинова i Піскуна. Адже якщо з міністрами внутрішніх справ i оборони — Юрієм Луценком i Анатолієм Гриценком все зрозуміло, то стосовно їх колег-силовиків із СБУ та ГПУ не зовсім, бо їх структури до Кабміну не входять. Але пан Турчинов, мабуть, прийняв власне рішення, адже Юлія Тимошенко (правою рукою якої він був всі останні роки, пройшов з нею вогонь, воду i мідні труби опозиційної боротьби), вже не у владі, тому у відставку вчора подав i він. Єдиним «непотопляємим» лишився Генпрокурор Піскун, хоча саме стосовно нього термін «нова влада» ну аж ніяк не в'яжеться. А нарікань, в тому числі i у справі Гонгадзе, вистачає.
А тим часом, не зважаючи на відставку шефа, оптимізму не бракує i в слідчих СБУ. Джерело «УМ» лише зазначило, що перевірка ймовірних корупціонерів все одно продовжиться, адже треба виконувати завдання Президента. А замість Турчинова цю роботу може координувати i один з його заступників. Тим паче, що вчора Ющенко призначив головою СБУ заступника Турчинова генерал-лейтенанта Ігоря Дріжчаного.