З генерал-лейтенантом міліції Олександром Кіхтенком ми випадково зустрілися в коридорах МВС. Командувача ВВ було щойно нагороджено орденом Данила Галицького, коробочку з яким він тримав у руках.
— Олександре Тимофійовичу, судячи з усього, Внутрішні війська непогано попрацювали цього літа. Про це говорять i нагорода від Президента, й оцінка, яку на підсумковій нараді дав військам міністр Луценко...
— Оцінка керівництва держави, звісно, для нас приємна, хоча відпрацювання півдня країни в курортний сезон завжди було традиційним для ВВ. Але цього літа ми охопили значно більшу територію i більшими силами. Адже близько трьох тисяч наших бійців працювали не лише в Криму, а й в Одеській, Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях. Перш за все нас було видно на пляжних зонах Чорноморського i Азовського узбережжя.
— Особисто я на морі бачив переважно бійців спецпідрозділу «Барс» та рядових строкової служби...
— Так, безумовно. Але, крім «Барсу», були й інші спецназівці: «Ягуар», «Гепард», «Омега», розвідувальні роти спецназу зі Львова, загін бойових плавців, Сімферопольська гірськострілецька рота.
— I чим займалися ці профі? Сподіваюсь, не просто топтали асфальт у патрулях?
— Ні. Професіонали виконували те, чого навчені до автоматизму. Плавці охороняли від злочинців гідротехнічні споруди, особливо важливі об'єкти біля найменш доступних водоймищ, брали участь у пошуково-рятувальних роботах на воді. А ось гірськострілецька рота спецназу шукала на Закарпатті нелегальних мігрантів, злочинців, які незаконно вирубують ліс або вирощують наркотичні речовини. Спецназівці постійно співпрацювали з «Беркутом» у регіонах, проводили спецоперації.
— Виходить, працювали не лише на морі?
— Були там, де потрібно і де було слід виконувати вимоги керівництва держави щодо зміцнення правопорядку та посилення тиску на криміналітет. До того ж, крім охорони громадського порядку, ми забезпечували й охорону керівників держави та розважальних, культурних чи спортивних заходів. А це фестивалі «Чорноморські ігри» та «Республіка Z», джаз-коктейль-фестиваль, Сорочинський ярмарок, святкування Днів російського флоту та ВМС України, 80-річчя «Артеку», саміт ГУУАМ. Роботи вистачало.
— I які результати?
— Скажу так: непогані. Під час курортного сезону чисельність населення біля моря за рахунок відпочиваючих збільшується в декілька разів, відповідно, зростає i рівень злочинності, особливо вуличної. Бо в повітрі відчувається не лише запах моря, а й легких грошей. Але коли злочинець постійно бачить наші патрулі, він тричі подумає, а чи варто ризикувати. Адже всі злочини, які розкрили бійці ВВ, було розкрито по гарячих слідах. Лише в Криму у взаємодії з міліцією ми розкрили майже 250 злочинів, а це ледь не половина від їх загальної кількості. А в деяких населених пунктах узагалі перелякані злочинці просто притихли, тут не було скоєно жодного злочину! В цілому злочинність на вулицях Криму впала на 8,5 відсотка.
Одеса. «Взяли» 217 злочинців i більше чотирьох тисяч правопорушників. На вулицях «перлини біля моря» рівень злочинності зменшився на 36,6 %, а в області — на 18,8%. I таких прикладів чимало.
— Літо завершилось, що далі? Чи заплановано нові рейди, спецоперації?
— Внутрішні війська працюють не посезонно, а цілодобово протягом року. На нас покладено постійні завдання. Це й участь у забезпеченні громадського порядку, i охорона особливо важливих державних об'єктів, атомних електростанцій, дипломатичних представництв. Роботи вистачає. Якщо ви маєте на увазі рейди на зразок Донеччини i Закарпаття навесні або південних областей влітку, то відпрацювань території інших регіонів поки ще не планувалося. Хоча влада тих областей, де ми вже були, окрім вищезазначених, це ще й Чернігівщина i Полтавщина, неодноразово висловлювала ВВ слова подяки i запрошувала попрацювати до себе знову.
Але хочу звернути увагу на інше серйозне завдання, яке сьогодні стоїть перед нами — це отримання нового Закону «Про Національну гвардію МВС».
— Так, дійсно. 6 вересня парламент розпочинає свою роботу після «літніх канікул». Але початок сесії багато хто пов'язує з початком виборчої кампанії до Верховної Ради. Чи не завадять політичні дебати прийняттю законопроекту?
— На сьогодні цей законопроект знайшов підтримку i в МВС, i в уряді. Він був направлений для розгляду в комітети Верховної Ради. Сподіваюсь, що законопроект розглянуть найближчим часом i приймуть уже в першому читанні. Бо я вірю в мудрість наших народних депутатів, які розуміють важливість реорганізації ВВ у Національну гвардію. З новими функціями i завданнями нової структури. Адже ми вже продемонстрували, як можна забезпечувати спокій громадян по-новому. Думаю, що передвиборчі перегони нам не завадять.
— То чи можливе народження Національної гвардії вже з 1 січня 2006 року?
— Якщо законопроект приймуть у першому читанні, сподіваюсь, що так воно i буде. І ми докладемо для цього всіх зусиль.