Сонячні грона завжди в ціні

01.09.2005
Сонячні грона завжди в ціні

Окремі грона винограду в Криму не поміщались у 10-літрове відро.

      Уже майже місяць приїжджий люд, та й самі кримчани смакують виноград нового врожаю. Його асортимент, щоправда, доволі бідний — два-три сорти, не беручи до уваги приблизно стільки ж завезених, турецьких чи італійських. Роздрібна ціна на сонячні грона на сімферопольських ринках станом на кінець серпня зафіксована на рівні 3-10 гривень за кілограм. Для порівняння: на Лук'янівському ринку в Києві вона коливається в межах 6-7 гривень, тоді як на вінницькому «Урожаї» і «Зеленому» в Ужгороді наближається до абсолютного максимуму — 18 гривень.

 

Підтримуйте вітчизняного виробника

      Подібною статистикою мене «озброїли» в Кримському представництві Проекту аграрного маркетингу (ПАМ). Його координатор та спеціаліст iз розвитку асоціацій та кооперативів Микола Гаврилюк за всю країну розписуватись не наважується, а от стосовно рідного півострова високу ціну на ягоду пояснює передусім сезонним попитом курортників і водночас низькою пропозицією місцевих товаровиробників. Адже вони традиційно культивують технічні сорти, що йдуть на виробництво вина.

      Частка ж столового винограду становить лише 15 відсотків валового збору (цьогоріч він очікується на рівні 75 тисяч тонн) і то з урахуванням тих сортів, зокрема Молдови, Ркацителі, які знову-таки паралельно використовують і для технічних потреб (скажімо, Молдова — як природній барвник у виноробстві). Цей сорт вирощують деякі господарства Севастопольської зони, «Масандри» та радгосп «Виноградний» у Сімферопольському районі. А основні сорти, які представлені переважно Італією, Мускатом гамбурзьким, Агадаї, Карабурну, дозрівають восени.

      Проте найбільшим недоліком є інше. Справа у тому, що ці сорти не стійкі до 20-градусних морозів, грибкових захворювань, а тому неперспективні. На ринку столового винограду їх помітно витісняють нові, комплексностійкі, виведені фахівцями Одеськогого інституту виноградарства і вина імені Таїрова, Запорізького товариства «Виноградна еліта» та Всеросійського НДІ виноградарства і виноробства імені Потапенка. Їхні дітища — Аркадія, Лора, Денал, Подарунок Запоріжжю, Галбена ноу, Сашенька, Елегант.

      За всіма показниками такі сорти здатні скласти пристойну конкуренцію імпортним аналогам. У чому й переконались представники італійських, німецьких, австрійських, японських та ізраїльських фірм, побувавши на початку серпня на так званому Дні поля в селі Рощино Джанкойського району. Свою продукцію і виноградники на ньому показало ТОВ «АГРО-ЮКОС» — кооператив із трьох місцевих фермерів-виноградарів, які самотужки за останні декілька років «обкатали» понад 30 нових столових сортів.

      «Окремі грона їхньої Аркадії не поміщались у 10-літрове відро, — розповідає Микола Гаврилюк, — тому не дивно, що весь виноград просто на плантації викупили за 10-12 гривень за кілограм. А потім, після Дня поля, знову приїжджали покупці з Харкова, Запоріжжя і просили ще».

      Пан Гаврилюк переконаний, що у столового винограду дуже велика перспектива і в Криму, і в iнших областях України. Принаймні на найближчі років 15 ринок буде затребуваний. Саме тому він рекомендує фермерам і орендарям не вникати у тематику винних сортів — це тільки проблеми,  а займатись лише столовими. Адже, за словами експерта, 5—10 гектарів, які зазвичай господарі віддають багаторічним рослинам, — найбільш оптимальна площа, яку спроможна самотужки «потягнути» фермерська сім'я.

      — Більше і не потрібно, — переконаний Микола Гаврилюк. — Навіть при ціні 5 гривень за кілограм це 100-відсоткова рентабельність. А якщо мати ще й холодильні потужності, то можна закласти ще й пізні сорти і таким чином поставляти екологічно чисту продукцію (нашим сортам достатньо дві викорінюючі обробки, тоді як імпортним понад 15, у тому числі й у стадії вегетації) майже цілу зиму.

Нашим усе під силу

      Думку Миколи Гаврилюка поділяє і заступник міністра АПК Криму Сергій Пелагенко. У розмові з кореспондентом «УМ» він погодився, що фермери здатні задовольнити попит на столовий виноград. Щоправда, їх поки не багато — менше десяти, що тримають розсадники чи безпосередньо займаються товарним виробництвом.

      Пелагенко зізнався, що міністерство більше хвилює стан галузі загалом. А він такий, що майже половина із 29,9 тисячі гектарів виноградників сягає віку 16 і більше років, тобто є розрідженими, хворими, малопродуктивними, відтак підлягають повній чи частковій реконструкції. На це, звісно ж, потрібні кошти, 55—60 тисяч гривень на доведення до стадії плодоносіння тільки одного гектара.

      За словами пана Сергія, щорічно в Криму потрібно закладати мінімум 1200 гектарів. Без суттєвої підтримки держави не обійтись. Вона сьогодні, як відомо, існує на рівні одного відсотка збору з акцизних товарів. Механізм такий: господарство спочатку повинно витратитися на посадку, а потім лише сподіватись на банківську компенсацію у повному обсязі. Реально ж торік кримські господарства одержали лише 37 відсотків цієї суми.

      — Це призводить до того, — каже Сергій Пелагенко, — що в сільгоспвиробників вимиваються оборотні кошти. Тому ми звернулись до Міністерства АП України з пропозицією підняти планку поверненості бодай до 75—80 відсотків. А ще в рамках державної та регіональної програми розвитку садівництва і виноградарства виділити довгострокові цільові кредити терміном на 10 років із погашенням через 5 років, тобто коли сад і виноградник почнуть давати врожай.

      Тільки за цих умов, а також застосувуючи сучаснi технології, передовсім крапельне зрошення тощо, вважає заступник міністра, можна відродити галузь, повернути втраченi з початку 90-х років ринки фруктів і вина.

      У представництві ж місцевого ПАМу  (який фінансується американською компанією Land O'Lakes, Inc) переконані, що це зробити під силу передовсім таким ініціативним людям, як Микола Чаропита з «АГРО-ЮКОСА». Хоча б тому, що вони, мовляв, самотужки, без копійки державних запозичень, створили унікальний виноградник на площі 5 гектарів. Їхній успішний приклад, за словами представника проекту Володимира Ярмілка, «заразив» деяких фермерів і сільгоспвиробників Криму і півдня України.

      На вже згаданому вище Дні поля вісім із них виказали бажання перепрофілювати свої господарства на більш стабільний і прибутковий бізнес — вирощування столового винограду.

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>