Позавчора Конгрес США оприлюднив черговий щорічний звіт стосовно світових обсягів продажу зброї. Впродовж минулого року засобів убивства (чи оборони, як делікатно називають цю продукцію) було продано на 37 млрд. доларів, при цьому найбільшими темпами зростають обсяги продажу зброї до країн, що розвиваються, тобто найбідніших. Найшвидше мілітаризується Китай. За період з 2001—2004 років ця країна придбала озброєння на 10,4 млрд. доларів. Обсяги продажу зброї впродовж минулого року зросли на дев'ять мільярдів у порівнянні з 2003 роком, але все ж були меншими у порівнянні з рекордним 2000 роком, коли у світі було придбано зброї на 42,1 млрд. доларів.
Найбільшим світовим експортером зброї надалі залишаються Сполучені Штати, які минулого року підписали контракти продажу смертоносної продукції на 12,4 млрд. доларів, що становить 33,5 відсотка світового ринку контрактів на поставки зброї. На другому місці Росія з контрактами вартістю 6,1 млрд. доларів (16,5 відсотка світового ринку). Обсяги продажу зброї Росією зростають найбільшими темпами — 2003 року РФ продала зброї на 4,4 млрд. доларів.
Але, як з'ясувалося, Росія збагачується на продажу смертоносної продукції не завжди чесно. Водночас зі звітом Конгресу США у вівторок з'явився звіт Держдераптаменту США про найбільших порушників договорів про нерозповсюдження зброї. «Чорний список» Держдепу очолюють Іран, Північна Корея і все та ж Росія. Натомість критикована в минулорічному звіті Лівія цього року заслужила на похвалу Держдепу. Автори цього звіту, який направлено Конгресу США, закликають американських законодавців вдатися до «рішучих дій» проти порушників міжнародних договорів про контроль озброєнь, непоширення зброї масового знищення та зменшення арсеналів такої зброї. Найбільшим порушником міжнародних договорів про озброєння названо Північну Корею. Іран внесено до трійки головних порушників за його ядерні програми. В галузі хімічної зброї Вашингтон найбільше занепокоєний діями Китаю, Росії, Ірану та Судану.