Масове призначення нових українських послів почнеться у другій половині вересня. Відповідаючи на запитання «УМ», перший заступник міністра закордонних справ України Володимир Огризко повідомив, що саме в цей період очікуються перші відповіді (агремани) від країн, куди планують відправити нових керівників українських диппредставництв. Нагадаємо, згідно із процедурою перед підписанням указу про призначення посла, секреатріат Президента та МЗС відправляє у ту чи іншу країну запит на згоду прийняти у себе як дипломата визначену кандидатуру. За словами Огризка, традиційно агреман надсилається протягом місяця-півтора.
«А до того моменту оголошувати ім'я претендента є недоцільним, бо ця кандидатура може бути відхилена, і таким чином ми матимемо проблему з подальшим рухом цього посла по драбині дипломатичної служби», — каже Огризко.
Зазначимо, що майже за два тижні після повідомлення глави МЗС України Бориса Тарасюка про відправлення двадцяти запитів у різні країни стало відомо лише про призначення посла України в Італії Георгія Чернявського та в Туреччині — Олександра Міщенка. До того Міщенко представляв нашу країну як керівник диппредставництва в Австралії, а з 1996 по 2000 рік він був генеральним консулом у Стамбулі.
Питання залишаються щодо призначення пана Чернявського. Адже, як наголошував Тарасюк, призначаючи посла, новий Президент має повністю йому довіряти, і тому відбуваються ротації частини тих послів, які були призначені попереднім главою держави. Водночас Чернявський тривалий час працював у команді Адміністрації Кучми (керівником Служби, а потім Управління протоколу Президента) і таку ж посаду займав у секретаріаті Ющенка. Водночас ще у 1996 році він отримав ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України. А як відзначає видання «Українська правда», «Чернявський запам'ятався спробами обмежити пресу на заходах за участі глави держави».
«Це рішення Президента. Він (Чернявський. — Авт.) є одним із найдосвідченіших послів, який є в Україні, має колосальний досвід роботи на зовнішньополітичному напрямі. Стосовно допуску журналістів, то цим опікується прес-служба, а не шеф протоколу. Чесно кажучи, я про такі факти не чув», — відповів на відповідне запитання «УМ» перший заступник глави МЗС.
Щодо ймовірного призначення послом нинішнього міністра культури Оксани Білозір і широкого обговорення цього призначення, прес-служба Мінкульту звернулася до ЗМІ з проханням «не робити спекуляцій і не сприяти поширенню чуток і неперевіреної інформації щодо О. В. Білозір. Станом на 26 серпня 2005 року Оксана Володимирівна є чинним міністром культури і туризму України й не має будь-яких намірів щодо припинення своїх повноважень на цій посаді». Ціну «піарівського» запевнення перевіримо наприкінці вересня.
Нагадаємо, що без послів України залишаються такі ключові країни, як США, Німеччина, Іспанія. У Росії теж слід очікувати звільнення прокучмівського посла Білоблоцького. Однак немає гарантії, що наприкінці вересня в цих країнах посли з'являться. Адже, як пише за своїми джерелами «Дзеркало тижня», один із двох кандидатів на пост посла у США відмовився від пропозиції, обравши за пріоритет свій нинішній високий кабінет і реальну близькість до Печерських пагорбів. «Не можна виключати, що другий кандидат, який займає ще більш високий кабінет, теж вирішить залишитися в Києві, де останнім часом з'явилася можливість поборотися за те, щоб цей кабінет ще й розширити», — пише видання. Також, за інформацією «ДТ», відмовився від «заслання» в Росію політик, який за афоризмами і цитуванням перевершив би посла РФ в Україні Черномирдіна. Тепер по МЗС ходять чутки, що у Москву в ранзі посла «світить» їхати або держсекретарю Олександровi Зінченку або його першому заступнику Олександру Моцику.