Уже цього вересня Україну можуть «визволити» від покарання за гріхи минулого, зокрема за діяння радянської влади. Американський сенатор-республіканець, голова сенатського комітету з міжнародних справ Річард Лугар повідомив, що підготував «дуже ефективний» законопроект про відміну щодо України відомої поправки Джексона—Веніка, яка передбачає торгові обмеження та санкції. Парламентарій висловив надію, що вже у вересні Конгрес США розгляне цей документ та прийме позитивне рішення. Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», про це Лугар розповів учора під час зустрічі зі спікером Верховної Ради Володимиром Литвином. До Києва американець завітав зі своїм колегою сенатором-демократом Бараком Обами.
При цьому Литвин нагадав, що відміна поправки є необхідною складовою для вступу України у Світову організацію торгівлі. Відмінити «релікт часів холодної війни» просив американців і Президент Віктор Ющенко під час відвідин США навесні цього року. Загалом подібні прохання з боку України звучать уже кілька років. До американського керівництва зверталася з цієї причини у 2001 році і Об'єднана єврейська община України. Нагадаємо, що поправка Джексона-Веніка була прийнята у 1974 році з ініціативи єврейських общин через перепони з боку радянської влади у еміграції євреїв.
«На сьогодні в незалежній Україні не існує державного антисемітизму і обмежень єврейської еміграції. Водночас відміна поправки Джексона—Веніка, яка є своєрідним пережитком холодної війни, зможе принести нашій країні багатомільйонні прибутки і сприяти економічному процвітанню», — йшлося у зверненні євреїв.
Під час візиту до Києва у порядку денному Луера були також зустрічі з Президентом, Прем'єром та іншими керівниками держави з метою «краще зрозуміти плани України стосовно реформування своєї економіки». Як передає УНІАН, сенатор вкотре нагадав, що Сполучені Штати готові сприяти українським реформам. «Нас дуже тішить демократичний поступ України, і як наслідок — покращення співпраці зi США. Ми хотіли б почути, як США могли б сприяти реформам в Україні, щоб були досягнуті кращі соціальні та економічні стандарти», — сказав Лугар. Республіканець висловив готовність підтримати рух України до СОТ і надання їй статусу країни з ринковою економікою. Також під час відвідин України з українськими керівниками він обговорював і конкретні кроки сприяння Українi з боку США. Зокрема обговорювалось питання фінансової допомоги при ліквідації в Україні застарілого озброєння. Натомість Литвин висловив готовність невідкладно розглянути та ухвалити у парламенті поданий урядом законопроект із цього приводу, як тільки він надійде до Верховної Ради.