Однією з найбільш резонансних пропозицій Президента Віктора Ющенка, що пролунали під час його святкового виступу на майдані Незалежності, стала ідея підвищити виборчий бар'єр, встановлений для проходження у парламент. «Я сподіваюся, що у нинішньої Верховної Ради вистачить патріотизму збільшити прохідний бар'єр, — зазначив у своїй промові Президент. — Так ми отримаємо справжню представницьку владу, а не клуб власників політичних партій».
Сподівання Ющенка грунтується на бажанні отримати у майбутній Верховній Раді стійку більшість. Бо, якщо бар'єр залишиться на позначці у 3 відсотки, то ця більшість, можливо, буде розмита блоками, зітканими з десятка малих політсил.
Останнє стосується опозиції, в якій є три більш-менш потужні партії («регіонали», есдеки та комуністи), а всі інші — якраз оті хвостики, «груповий» прихід яких до парламенту не вигідний владі.
Природно, що опозиція взялася критикувати ініціативу Ющенка. «Одна з причин, чому «Регіони України» не підтримують цю ідею, така, — зазначив у коментарі «УМ» народний депутат Тарас Чорновіл. — Після виборів ми сподіваємося створити у парламенті свою коаліцію з кількох сил. А ми не хочемо залишитися у ВРУ сам на сам із провладним блоком, на що і спрямована ця ініціатива. Дехто з політологів казав, і я з цим згоден, що ідея Ющенка має за мету притиснути опозицію. Владі буде легше боротися з одним блоком, який подолає підвищений бар'єр, аніж, скажімо, з сімома».
Дещо інший страх перед Ющенковою ідеєю у комуністів. Їхній лідер Петро Симоненко бачить у цьому бажання вивести з політичної боротьби комуністів. «Очевидно, це йде підготовка до виборчої кампанії 2006 року в контексті боротьби з комуністами», — розповів Симоненко «Інтерфаксу-Україні». Як бачимо, справи у комуністів (і з їхнім рейтингом) геть погані, раз вони бояться збільшення бар'єра бодай на один відсоток.
Цілком iмовірно, що проти ідеї Ющенка виступлять також партії, котрі симпатизують новій владі. Це «Пора» (свого часу її активісти заявляли, що готові до балотування самотужки, але тільки у випадку збереження 3-відсоткового бар'єра), учасники блоку «Наша Україна» зразка 2002-го, які наразі не виявили яскравого бажання іти на вибори в одному «хомуті» з НСНУ (УНП, НРУ), та націоналісти, котрі щоразу інтенсивніше декларують намір балотуватися єдиним блоком. Підвищення бар'єра підштовхне їх до блокування або між собою, або з тим самим НСНУ. Що для «партії влади» теж непогано.
Наразі намір Ющенка не має підтримки Верховної Ради. Ще на початку літа на погоджувальній раді парламенту проект про збільшення відсоткового бар'єра відкинули. Можливо, про нього розмовлятимуть знову. Спікер ВР Володимир Литвин уже спрогнозував «надзвичайно гострі дискусії». По суті, яскравими прибічниками ідеї Ющенка є лише дві сили: НСНУ та «Батьківщина». А для того щоб ухвалити цей закон, потрібні голоси «людей» щонайменше ще двох політиків — Литвина та Мороза. Лідер соціалістів, скажімо, заявив УНІАНу, що сильна структуризація парламенту — «це привальний хід», але додав, що так втратиться можливість для розвитку перспективних партій. Певне, Сан Санич вагається. За попередніми оцінками, і «народники» Литвина, і соціалісти проходять у парламент навіть при «підвищених» розкладах. Але задачка полягає в іншому. Як їм легше буде впливати на політику: за структурованої Верховної Ради, із сильним представництвом «блоку влади», чи в компанії з кількома, хай і опозиційними, партіями, які зможуть перелізти через низький, 3-відсотковий, бар'єр? Бо ж відомо, як легше батька бити...