Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Чому печальнi твої очi? (Один з портретiв Євгена Прокоф'єва).
Запорізький художник Євген Прокоф'єв малює під джаз. Каже, надихає саме життя: зник з дому кіт-рудько, якого так любила донька Марія, — з'явився на картині Прокоф'єва, поїхав він у Гурзуф на Всеукраїнський пленер у Будинку творчості — і виник цикл кримських картин, побував у Пітері — і на полотнах настали білі ночі. Роботи у Прокоф'єва виходять соковитими, от і петербуржці дивувалися: он, які яскраві картини хохол привіз. Але привозив «хохол» картини не тільки в Петербург. Олег Прокоф'єв, чи як його називають через втрачене після трагічного випадку око — Wanoko — перший український художник, який виставлявся у Кремлі.
10 листопада 2004 року персональну виставку Прокоф'єва у Державній Думі Росії відкривав Йосип Кобзон, схвально-здивовані відгуки були від багатьох народних обранців Росії. Володимир Жириновський, наприклад, після огляду полотна «Олігархи» навіть подарував автору ексклюзивний одеколон свого імені.
Керівник культурологічного проекту «Єднання слов'янських народів», у рамках якого відбувалася виставка, Руслан Жаботинський говорить, що ідея створення проекту виникла в його батька, найсильнішої людини світу, олімпійського чемпіона Леоніда Жаботинського, який сам мешкає в Москві. Він спільно з ректором Московського інституту підприємництва та права Олегом Рихловим минулоріч створили проект, що має два напрямки: перший, культурологічний — обмін та підтримка для молодих художників та, звичайно, спортивний — проведення міжнародного турніру важкоатлетів, на який, сподіваються, приїде Арнольд Шварценеггер (див. «УМ» за 27.03.2005).
Олег Рихлов у розмовi з кореспондентом «УМ» намагається переконувати, що Кобзон — патріарх україно-російської дружби. Але чому виставка саме Прокоф'єва і саме в Кремлі відбувалася, «УМ» дізнатися так і не вдалося. Сам майстер від політичних ігор видається далеким. Цікавиться історією України, а що родом із Запоріжжя, то й козаки на картинах скачуть на конях, грають на кобзах та стоять на варті.
На острові Хортиця працює постійно діюча виставка Wanoko, присвячена історії козацтва і становленню української держави. «Куди їдуть іноземці, коли вони подорожують Україною? — запитує Руслан Жаботинський. — На Хортицю. А там — козацька історія у виконанні Прокоф'єва».
Одну із своїх найкращих, як на мене, картин — «Метелики» — автор подарував школі № 4 у Беслані, де вчаться діти з горезвісної першої. «Мене шокувало те горе, я розумію цей біль, адже наша сім'я теж пережила трагедію», — розповідає «УМ» Євген Прокоф'єв. Бесланські діти написали художнику листа, вони і самі намалювали для нього багато картин, запрошують у гості.
Та, попри виставковий досвід, експозиція, представлена 90 станковими графічними творами в Центральному будинку художника, яка відкрилася минулого тижня, для Прокоф'єва є втіленням мрії. Це не лише престиж, а й нагода поспілкуватися з іншими відомими митцями, і навіть домовитися про співпрацю. «Треба вірити у здійснення бажань! — каже Прокоф'єв. — Знаєте, в нас у Запоріжжі є театр «Вій», де перед початком вистави можна кинути копієчку, зав'язати на деревці стрічку і загадати бажання. Мої — збуваються».
На відкритті виставки ми зустрічаємо ще одного мрійника всеукраїнського масштабу — Олега Скрипку. «На цій виставці є те, що цікавить мене сьогодні, — це національні мотиви, — розповiдає Скрипка. — Плюс оптимізм, а я сам — оптиміст, подобаються також яскраві кольори. Чи придбаю картину? Взагалі-то я не колекціонер, третину життя прожив у гуртожитку, та й, чесно кажучи, доволі далекий від такого виду мистецтва, рідко буваю на виставках, але експозицiя цікава. Навіть з'явилася ідея якимось чином використати живопис при зйомках кліпів...»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
У місті Парк-Сіті американського штату Юта в день відкриття кінофестивалю Sundance 23 січня відбудеться світова прем’єра другого повнометражного фільму українського режисера Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». >>
До основної конкурсної програми 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю вперше за 25 років відібрали стрічку української режисерки: цьогоріч - це фільм Катерини Горностай "Стрічка часу". >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>