Традиційно на Спаса проходять медові виставки і ярмарки. На 19 серпня припадає день святих покровителів пасічників — Зосими і Савватія, тому це ще й день бджоляра в Україні. Вчора в Інституті бджільництва імені Прокоповича в Києві розпочалася щорічна виставка-ярмарок «Бджільництво-2005», яка триватиме до 20 серпня. Ці дні — справжній рай для киян, які можуть приїхати на вул. Заболотного,19 і купити літр-два лікувального нектару за минулорічною ціною — всього 20 гривень за літр.
На виставці й бджолярі можуть знайти все, що їм потрібно. Окрім традиційних продуктів пасічництва, можна тут купити ліки для бджілок, вулики, захисні костюми і навіть уже запліднених маток. Асортимент меду — найрізноманітніший: і з різнотрав'я, і з липового цвіту, і гречаний, і з акації білої, соняшнику, буркуну, інших лікувальних трав і квітів.
«Кожен сорт меду має свої лікарські властивості», — розказує бджоляр зі стажем з Вінниччини Поліна Носик. Професійно вона займається бджільництвом з 1958 року, тож не дивно, що добре знає всі секрети. Наприклад, щоб одержати мед з чистої білої акації, пані Поліна спеціально вивозить вулики до Канева. «Мед акації можуть споживати навіть діабетики, — пояснює пані Носик. — Він допомагає при хворобах серця, корисний малим дітям. Гречаний же мед є найсолодшим, липовий допомагає від простуди, а соняшниковий — лікує печінку». Також у пані Поліни багато прополісу, настоянка якого допомагає при виразці, зарубцьовує рани і тамує зубний біль. «Настоянку треба робити так: 20 грамів прополісу на 100 грамів медичного спирту. Приймати по 1-2 краплі на день», — залюбки ділиться своїм рецептом бджолярка.
А головне, що бджолярів не лякає дорогий цукор. Як вони стверджують, цукор їм і не потрібен. Адже для отримання хорошого і якісного меду, на зиму бджілкам треба лишати саме мед. «Бджілки ж теж усе розуміють. Якщо ж мед гірчить, або він із соняшнику, то вони дуже погано зимують», — пояснюють бджолярі, додаючи, що як правило, добрі господарі залишають для своїх золотавих комашок найсолодший корм — гречаний. На зиму потрібно не менше 12—16 кілограмів, щоб не переводити «поголів'я» цукром.