Незважаючи на численні розмови щодо зменшення зони відчуження навколо ЧАЕС, у найближчому майбутньому цього не станеться. Саме на цьому акцентувала увагу перший заступник міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тетяна Амосова, яка в зв'язку з відпусткою міністра Давида Жванії відповідала на питання громадян під час «гарячої лінії» в Кабінеті Міністрів України. Зараз навіть постає питання щодо збільшення цієї території, адже згідно з проведеним моніторингом, є немало районів, які не входять до зони відчуження, де рівень радіоактивної забрудненості перевищує норму в декілька разів. Поряд з цим існують ділянки, які вважаються забрудненими, але насправді не є такими.. Позбавляти пільг жителів цих регіонів будуть лише згодом, після більш ретельного дослідження.
Як пояснила Тетяна Амосова, неточність визначення меж забруднених зон спричинена передусім терміновістю, з якою їх тоді визначали. Територія, що була окреслена, грубо кажучи «циркулем», не вирізнялась достатньою точністю. Свій вплив також дає і час, адже з роками радіонукліди дощовими водами вимиваються вглиб землі. Повторення ситуації, що склалась в Білорусі кілька років тому, коли з переліку населених пунктів, що постраждали під час катастрофи на Чорнобильській АЕС, було виключено 146 сіл та міст з населенням близько 100 тисяч осіб, не буде.
Нагадаємо, що про плани переглянути площу Чорнобильської зони днями заявила голова Державного комітету ядерного регулювання Олена Миколайчик. Як зазначає УНІАН, вона припустила, що радіус зони відчуження може бути зменшений з 30 до 10 кілометрів.
Варто нагадати, що на сьогодні площа радіоактивного забруднення території України становить 54,6 тисяч квадратних кілометрів, де розташовані 2 293 населених пункти, в яких проживає близько 2,3 мільйона людей. Зокрема, в зоні посиленого радіоактивного контролю — понад 1,6 мільйонів. За словами директора Департаменту подолання наслідків Чорнобильської катастрофи МінНС України Олени Кутової, такі значні цифри жодною мiрою не будуть впливати на обмеження зони відчуження, адже поповнення держбюджету за рахунок скорочення пільг для постраждалих від цієї трагедії суперечить елементарному здоровому глузду.