Міністерство освіти і науки Російської Федерації неодноразово зверталося до української діаспори з пропозицією про створення української школи, проте діаспора запевняє, що в цьому немає потреби. Про це заявив міністр освіти та науки Андрій Фурсенко, який перебував в Україні з офіційним візитом.
Натомість його український колега міністр Станіслав Ніколаєнко, відзначив, що в Україні наразі функціонує 11 411 шкiл з російською мовою навчання, де навчається 594, 3 тисячі учнів, 2 109 шкіл iз двома мовами викладання. Окрім того, у всіх загальноосвітніх навчальних закладах передбачено вивчення російської мови факультативно. За словами Станіслава Ніколаєнка, проблема утиску російськомовного населення у нашій державі надумана і не відповідає дійсності. Приміром, в Автономній Республіці Крим нині діє 600 російськомовних шкіл, 14 — кримськотатарських і всього 6 українських. Такою статистикою п. Ніколаєнко хотів ввічливо натякнути, що, попри думку нашої діаспори в РФ, розвиток мов національних меншин України та Росії є непропорційним.
Тим часом у навчальних закладах Росії навчається близько 4 тисяч студентів з українським громадянством, щорічно до російських вищих навчальних закладів вступає майже 800 українців.
Після ж підписання спільної заяви про співпрацю Російської Федерації і України у галузі освіти і науки обидва міністри сподіваються, що коло українсько-російських контактів розшириться. Обмін студентами, спільна робота в науці, запровадження спільних днів освіти — такі заходи, на думку міністрів, повинні допомогти змiцнити взаємозв'язки між країнами.