Нещодавно, як уже повідомляла «УМ», сесія Волинської облради прийняла звернення до Верховної Ради України з проханням визнати УПА воюючою стороною у Другій світовій війні та прийняти нарешті у новій редакції Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні».Таке рiшення, на думку депутатів, покладе край протистоянню в суспільстві і стане кроком до порозуміння та примирення. Сподвижництво та героїзм воїнів УПА, які вели війну відразу на два фронти, стали фундаментом державності України. І тим прикріше, що на 14-му році незалежності держави, в якій і тризуб, і синьо-жовтий прапор стали державними символами, солдати цієї армії й досі не визнані солдатами. Депутати облради запропонували також найближчим часом встановити в Україні відзначення Дня героїв.
Хоча були спроби і тут «підкувати» волинських депутатів, цього разу з боку народного депутата, секретаря Волинського обкому КПУ Станіслава Пхиденка, на кшталт того, що дві третини парламенту не підтримують визнання УПА, і що комуністи зібрали понад мільйон підписів проти цього, і що буде розкол між Заходом і Сходом і т. д. Ці пронафталінені сентенції нардепа-комуніста щонайменше дивували. Бо той же мільйон підписів зібрала також Українська народна партія, але за визнання УПА. Депутат облради, перший заступник голови ВО УНП журналіст Микола Пасаман порадив Станіславу Пхиденку попросити своїх московських друзів дати почитати ті архіви. Може, хоч після цього перестануть лякати українців УПА і перекручувати історичні факти.
До речі, ветеранів УПА на Волині залишилося близько 500 чоловік. Та й в усій Україні їх залишилося небагато. Чому ж так бояться і досі цих старих, хворих, змучених тюрмами і засланнями людей прихильники комуністичної ідеї?
«Ті, хто сидів в окопах і криївках, вже давно примирилися. А ті, хто не сидів, то вони ще молоді. І коли я дивився, як у Верховній Раді обговорювалося це питання, мені було соромно за деяких наших депутатів, що вони такі злі», — резюмував Василь Струк.
Депутати облради, отже, переважною більшістю голосів (55 із 70) визнали УПА воюючою стороною, а її ветеранів — борцями за волю і незалежність України. Цей статус вони мають хоч на території Волинської області і з, відповідно, встановленими пільгами. Хоча і справа не стільки в пільгах, як у торжестві історичної справедливості. У такий спосіб волиняни зробили свій патріотичний внесок у святкування Дня незалежності України.