Свого часу «УМ» уже писала про унікальні печери Тернопільщини, з-поміж майже семи десятків яких особливої уваги заслуговує Вертеба біля села Більче-Золоте Борщівського району, яку ще називають Наддністрянською Помпеєю. Цікава вона тим, що ще у четвертому-другому тисячоліттях до нашої ери (період неоліту) її обладнали під житло представники самобутньої трипільської культури, хоч взагалі вони традиційно селилися на пагорбах.
Перше дослідження Вертеби датоване 1876 роком, а чимало знайдених там потім експонатів зайняли почесне місце в музеях Європи (були вивезені туди, коли Тернопільщина входила до складу Польщі та Австро-Угорщини). А вже за незалежної України, у 1999-му, археологічна експедиція під керівництвом великого ентузіаста і фаната своєї справи, директора Борщівського краєзнавчого музею Михайла Сохацького знайшла у Вертебі цілісний культурний пласт часів неоліту. Відтак ще тоді виникла ідея створити у печері унікальний музей, експозиція якого наче повертала б відвідувачів на кілька тисячоліть назад. Гідних коштів для реалізації безумовно цікавого задуму його авторам «вибити» так і не вдалося, однак від проекту вони не відмовилися, повільно, але впевнено просуваючись до мети.
Як повідомили кореспонденту «УМ» у Борщівському музеї, до кінця цього року відповідні роботи у Вертебі мають бути завершені. Облаштовуються кілька оригінальних «неолітних» діорам, встановлюються древні скульптури, а головне — організатори намагаються зробити під землею все так, щоб попри зручності для майбутніх екскурсантів не було завдано найменшої шкоди екологічному середовищу унікальної печери. Музей у Вертебі на південному сході регіону має стати першим таким в Україні.