Тисячу разів мав рацію хтось із гумористів, саркастично зауваживши, що у нашій державі усі громадяни — герої! Хіба ж ні? Принаймні годі сумніватися у винятковості запоріжців. За вікном упродовж майже тижня — «потрібні» тепломережам «менше восьми» градусів, а батареї опалення досі покриті памороззю! Потеплішало лише у будинках на набережній (тут мешкає еліта). Принагідно дісталося трішки тепла і частині Жовтневого та Бородинського районів. Навіть у Заводському, де базуються індустріальні монстри на кшталт «Запоріжсталі», понад 300 висоток без тепла.
Учора Євген Карташов подався до Києва. На поклін до НАК «Нафтогаз України», аби відтермінували «на потім» сплату 15-мільйонного боргу. Ця ж проблема кісткою поперек горлянки (точніше — газової труби) стоїть і комунальникам майже усіх райцентрів регіону. Замерзають Токмак, Михайлівка, Приморськ, Пологи... Останнє місто, приміром, має лише 270 тисяч гривень боргу, однак навіть соціальну сферу теплом не порадували (обіцяли — з 16 жовтня).
Катастрофічна ситуація склалася у Бердянську. У пологовому будинку, який має статус міжрайонного, понад сто породіль замерзають у палатах. Температура — 10—15 градусів! Без тепла навіть відділення патології новонароджених, реанімація... Офіційно повідомлено, що від переохолодження у Бердянську вже померло кілька осіб. Пристрасті навколо «Тепломережі» (директор Омельченко М. Т.) підігріла та обставина, що днями відбулися муніципальні слухання з приводу нагального підвищення тарифів на її послуги. Борги, мовляв, а люд не квапиться їх сплачувати — навіть за вердиктом місцевого суду, що задовольнив 3600 позовів. За твердженям міського голови Валерія Баранова, йдеться про заможних боржників, котрі зловживають «гуманним законодавством, а механізм впливу на них відсутній». Виходить, до введення нового Житлового кодексу комунальники повинні «виїжджати» на законослухняних платниках?
Ось «Тепломережа» і нахабніє: упровадивши торік найвищий в Україні тариф на теплозабезпечення (1 грн. 80 коп. за квадратний метр), команда Омельченка пропонує підвищити його ще на тридцять копійок. Свої ж «проколи» оцінює за символічними тарифами: холодно було у квартирах минулого опалювального сезону? Одержуйте, «мерзляки», по дві-три гривні! На такий обман влада закриває очі: менше доведеться дотувати з міського бюджету. Днями має відбутися «тарифна» сесія міськради, на якій це питання мають вирішити депутати.
Є у регіоні й своєрідні оази: ще 15 жовтня почали опалювальний сезон в Енергодарі (тут, принагідно зауважу, найнижчі в Україні тарифи на послуги теплокомунальників), у Мелітополі (команда Василя Єфименка у виграші, позаяк не квапилася переводити на газ п'ять міських котелень). Соціальні об'єкти гріються не пристрастями, а «конкретно» у Чернігівському, Розівському та деяких інших сільських районах. У більшості — «екстрім»: якщо нулі і на банківських рахунках, і на вивішеному (необов'язково за вікном!) термометрі, мимоволі відчуєш себе героєм, здатним спершу замислитися над глибинними причинами такої ситуацiї... А затим і піти на «штурм» діючого режиму!