Національний банк України позавчора викуповував надлишок пропозиції валюти на міжбанківському ринку за найнижчим за кілька останніх років курсом — 4,99 грн. за долар, знизивши його відразу на 2 копійки. Перший заступник голови правління АКБ «Правекс-банк» Денис Басс у коментарі УНІАН з цього приводу зазначив, що такі дії НБУ на безготівковому валютному ринку з великою ймовірністю можуть передувати зниженню офіційного курсу Нацбанку. Проте на 12 серпня 2005 року офіційний курс гривні становив 5 грн. 05 коп. за долар.
Утім, за словами експертів, інтервенцій Нацбанку на валютному ринку можна було б уникнути. Просто банкам потрібно дати в руки певні ринкові інструменти, насамперед можливість укладати арбітражні операції, аби не було перекосів і різких курсових коливань. Чи дасть НБУ такі інструменти, хотілося б дізнатися якнайшвидше. Тим паче що керівництво центробанку з початку року вже не раз обіцяло лібералізувати правила торгів на валютному ринку. Поки що ж на ньому зберігаються обмеження, запроваджені у кризовому 1999 році. Можливо, днями голова Нацбанку Володимир Стельмах, який позавчора зустрівся з Президентом і отримав доручення розробити заходи з лібералізації валютного ринку, пояснить журналістам свою позицію з цього питання. Утім в інтерв'ю газеті «Коммерсант Украина» перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов уже повідомив, що Нацбанк зберігає намір дозволити комерційним банкам здійснювати двосторонні та форвардні операції, але не пояснив, коли можна очікувати прийняття відповідних рішень НБУ. В одному він запевнив, так само як і Сергій Яременко: «Національний банк України не допустить сильних коливань курсу гривні».
Утім серед банкірів є з цього приводу різні думки. Як стверджує перший заступник голови правління комерційного банку «Форум» Ігор Солнцев, або Нацбанк почне викуповувати валюту, або експортери змиряться з новим курсом, який встановлять у процесі торгів, а втім лібералізації на валютному ринку очікувати не варто — надто багато є потенційних точок нестабільності. Керуючий Київською обласною філією Укрсоцбанку Андрій Оністрат у коментарі «Українській правді» не виключив у найближчі шість тижнів настання кризи. Не припускає, що є сенс говорити про ринковий курс валюти, голова правління «Райффайзенбанк-Україна» Ігор Францкевич. «Сьогодні єдиний фактор, що визначає курс, — це думка Нацбанку», — вважає він. А в аналізі банку «Кредіт Сюїсс Фьорст Бостон (CSFB) зазначається, що поведінка НБУ є реакцією на критику Міжнародного валютного фонду і уряду, який закликає до рішучіших антиінфляційних дій, але НБУ все не готовий до значного підвищення курсу гривні.
У свою чергу, як пояснив у коментарі «УМ» начальник управління Брокбізнесбанку Юрій Топтигін, гривню все-таки очікує девальвація, питання тільки в часі. Причин для цього достатньо. Це і погіршення структури платіжного балансу через падіння попиту на український метал на зовнішніх ринках, і стан основних виробничих фондів, і правовий нігілізм, за якого нехтують правом приватної власності, і низький рівень оплати праці. При цьому, як зазначає пан Топтигін, ціни на продукти харчування в Україні — на рівні світових. Юрій Топтигін вважає, що влада робитиме все, аби «дотягнути» до виборів із більш-менш стабільним валютним курсом, але може й не втримати ситуацію — надто швидкими темпами вона погіршується на ринках енергоносіїв.