З минулих вихідних і до кінця середи над Іраком лютували найбільші за кілька останніх десятиліть піщані бурі. Життя в країні ніби завмерло. Навіть чомусь було припинено роботу над текстом нової Конституції, яка, за резолюцією ООН, повинна бути готова до 15 серпня. На тлі цього затишшя у понеділок опівдні приблизно сто озброєних автоматами чоловіків на чолі з головою міськради Багдада Мазеном Маккія увірвалися до мерії з наміром викинути з робочого кабінету міського голову Алаа аль-Тамімі, якого призначив ще колишній американський адміністратор Багдада Пол Бремер. А оскільки не застали мера, то посадили в його крісло свого ставленика — члена найсильнішої шиїтської міліції в Іраку «Бригади Бадра» Хусейна аль-Тахаана, який досі керував одним з районів Багдада.
Повалений мер за освітою є інженером, а за переконаннями — поміркованою світською людиною. Тепер він переховується, побоюючись за своє життя. Голова міськради перебував у конфлікті з мером міста впродовж кількох останніх місяців, а саме від часу, коли міськрада призначила губернатором провінції Багдад свою людину — радикального шиїта аль-Тахаана. Повноваження губернатора і мера частково перетинаються, що і стало джерелом конфлікту, який був вирішений у понеділок властивими сучасному Іраку методами — з допомогою автоматів Калашникова.
Такі методи вже стали традиційними на всьому шиїтському півдні Іраку. Приватні релігійні армії просувають у владні крісла своїх ставлеників. Повторюється відома з Афганістану схема розподілу влади, на яку американці закривають очі. Релігійна міліція також запроваджує в контрольованих районах ісламські закони: наказує жінкам покривати голови та обличчя, нищить магазини з порнопродукцією чи алкоголем.
Космополітичний Багдад з його шестимільйонним населенням до цього часу був винятком, з релігійною гармонією, жінками майже європейського вигляду та доволі сміливими розважальними видовищами. Після перевороту він може змінитися. Тим більше що уряд Iраку вже заявив, що не буде втручатися в історію зі зміщенням мера. Повалений міський голова не повернеться до свого кабінету, оскільки останнім часом він заявляв про намір подати у відставку у зв’язку з недостатнім фінансуванням. Уряд виділив мерії на її програми лише 85 млн. доларів замість обіцяного одного мільярда доларів. З усією впевненістю можна передбачити, що уряд призначить путчиста, який сів у крісло мера, тимчасовим виконуючим обов'язки міського голови — до нових виборів.
Після того як затихла буря, кожен повернувся до своєї справи: політики продовжили роботу над проектом Конституції, партизани знову почали закладати бомби. Позавчора у двох замахах загинули 25 іракців, у трьох інших — було вбито шістьох та поранено таку ж кiлькiсть американських військовослужбовців, у Багдаді викрадено генерала іракської поліції Ходра Аббаса аль-Саліхі, повідомляє «Франс Пресс». Життя повертається до «іракської норми».