Справа про законність приватизації ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» триває: 16 серпня її розгляне Вищий господарський суд. А тим часом уряд, виходячи з принципів відкритості та публічності, вирішив звернути увагу громадськості на свою правову позицію у цій справі. Її роз'яснили вчора на прес-конференції представники інтересів Кабміну в суді, адвокати, партнери групи «Пушкін і Партнери» Павло Єльник і Руслан Кирилюк.
Вони нагадали, що Генпрокурор в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів оскаржив у судовому порядку законність приватизації двох пакетів акцій НЗФ, які сукупно складають 50 відсотків статутного фонду плюс одна акція. За словами пп. Єльника і Кирилюка, умови конкурсу, процедура його проведення та визначення переможця свідчать, що він не мав нічого спільного з конкурентними принципами приватизації держмайна. Умови конкурсу було спрямовано на допуск лише однієї особи, яку і визнали переможцем. Зокрема, умови конкурсу містили додаткові вимоги, яким мав відповідати претендент. Потенційний покупець (або об'єднання, створене за участю такої особи) повинен був мати не менш як трирічний досвід з активного управління контрольним пакетом акцій підприємства, яке виробляє електроферосплави в обсязі не менше 350 тис. тонн на рік. На час проведення конкурсу лише два українських підприємства забезпечували таке виробнитцво — НЗФ і Запорізький завод феросплавів. Однак останнього не допустили до конкурсу, тому що покупець мав бути не виробником феросплавів, а особою, яка володіла понад три роки контрольним пакетом виробника феросплавів.
Управління контрольним пакетом НЗФ з 1999 року здійснював банк «Кредит-Дніпро», а відтак лише цей банк, або створене за його участю об'єднання підприємств, могли відповідати умовам конкурсу. Таким чином, держпакет акцій НЗФ був відчужений за процедурою, яка не допускала конкуренції. Тому адвокати вважають, що це була не приватизація, а продаж заздалегідь визначеному покупцеві. Крім того, конкурс відбувся через 30 днів після опублікування умов замість належних 75 . Що ж до такого вислову в умовах конкурсу, як об'єднання підприємств, що мали стати власниками пакета, то це було дуже зручно для передачі прав на нього іншим компаніям, у тому числі тим, які працюють в офшорних зонах.
Для довідки: Мін'юст надав право представляти інтереси Кабміну в суді згаданій адвокатській групі довіреністю від 22 липня цього року. Адвокати надають ці послуги безплатно.