Останнім часом наші кіношники запрошують журналістів здебільшого на прес-конференції проблемні, де часто-густо можна було почути ледь не істеричні інтонації. А нещодавня зустріч у Головному управлінні культури Києва стала приємним винятком з цього правила: презентували фестиваль «Нове кіно України», який стартує в День незалежності й триватиме з 24 серпня до 11 вересня. За цей час шанувальники вітчизняного кіномистецтва зможуть переглянути 34 стрічки, які зголосилися демонструвати сім столичних кінотеатрів. Фестиваль також підтримує і Національна спілка кінематографістів України.
Платити за це задоволення, обіцяє начальник Головного управління культури міста Олександр Биструшкін, треба буде за мінімальними розцінками. А деяка частина фестивальної програми у Будинку кіно демонструватиметься взагалі під грифом «Вхід вільний». За словами Олександра Павловича, якщо раніше на такий фестиваль навряд чи можна було б наважитися — «і фільмів мало було, і кінотеатрів» — то за останні роки ситуація з вітчизняними фільмами, а особливо з кінотеатрами виглядає значно привабливіше. Отже, налаштовуватися можна на наступні назви та прізвища. «Настроювач» Кіри Муратової, якому аплодувала естетська публіка Венеціанського фестивалю, шанувальники змістовного кінофестивалю «Молодість» і який має цілих три «Ніки». (Щоправда, тут, як і з приводу деяких інших фільмів, можна говорити про копродукцію — «Настроювача», зокрема, підтримувало і Мінкультури Росії — але то вже справа десята). «Ніч світла» Романа Балаяна. Нашумілий «Путівник» Олександра Шапіро за участю зірок українського театру та кіно Віталія Лінецького, Алли Сергійко, Володимира Горянського, Георгія Дрозда — фільм, що брав участь у цьогорічному Берлінському кінофестивалі. Романтичне «Украдене щастя» за Іваном Франком, яке хоч і транслювалося на всю Україну каналом «1+1», але варте того, щоб дивитися його ще і ще. Фільм «Секонд хенд» Ярослава Лупія, головну роль у якому виконав колишній актор театру імені Лесі Українки, а нині — всенародний любчик Рома («Леся+Рома», ICTV) Дмитро Лалєнков. До програми фестивалю, зокрема, увійшов і «Татарський триптих» Олександра Муратова. Жанрового обмеження на цьому фестивалі не буде.
З усього, це не останній приємний сюрприз для кіноманів від міської влади. Олександр Биструшкін повідомив, що нині тривають обговорення з директорами комунальних кінотеатрів наступного питання: «А чи не час повернутися до практики показувати перед сеансами короткометражки та мультики вітчизняного виробництва?» Поки що спілкування виглядає досить конструктивним.