Створена минулоріч генсеком ООН Кофі Аннаном незалежна комісія на чолі з Полом Волкером ще в лютому цього року визнала, що голова оонівської програми «Нафта в обмін на харчі» Бенон Севан, кіпріот вірменського походження, зловживав посадою. Ця ж комісія позавчора уточнила звинувачення і прямо назвала Севана корупціонером: Упродовж чотирьох років він отримав хабарів загалом на суму 147 тис. доларів.
Комісія встановила, що 67-річний Севан опинився у скрутній фінансовій ситуації і тому пішов на злочин. Комісія також назвала прізвище іншої особи, задіяної у корупційній афері, — Олександр Яковлєв, російський дипломат, колишній співробітник ООН, який відповідав за постачання. Яковлєв набрав хабарів на суму приблизно в мільйон доларів. Комісія рекомендувала знести дипломатичну недоторканність цих двох посадовців ООН, що й було зроблено впродовж години. Після цього Севан таки визнав свою вину, і його та Яковлєва заарештували.
52-річний Яковлєв уже через кілька годин після арешту визнав себе винним у відмиванні грошей та отриманні хабарів на майже мільйон доларів від компаній, які за його сприяння «вигравали» оонівські тендери на поставку до Іраку харчів та товарів на загальну суму 79 млн. доларів, повідомляє Бі-Бі-Сі. Після визнання вини суд Нью-Йорка звільнив Яковлєва під заставу в 400 тис. доларів та підписку про невиїзд. У разі встановлення судом вини Яковлєву загрожує 60 років ув'язнення та штраф у розмірі 750 тис. доларів.
Коли у травні 2004 року історія з корупцією спливла на поверхню, Севан відразу ж пішов на пенсію, але погодився залишитися виконувачем обов'язки директора програми за символічну зарплатню в один долар — щоб тільки співпрацювати з комісією.
Започаткована 1996 року програма «Нафта в обмін за харчі» діяла до 2003 року, тобто часу повалення режиму Саддама Хусейна, і годувала до 90 відсотків населення Іраку. Вона дозволяла продавати на світових ринках обмежену кількість іракської нафти для отримання грошей на гуманітарну підтримку іракського народу. Але на практиці виявилося, що одержані таким чином кошти йшли також на хабарі закордонним урядовцям та політикам — як гонорар за підтримку ними режиму Хусейна у своїх країнах.
Наразі комісія Волкера представила ООН лише третій проміжний звіт про результати своїх розслідувань. Слідство триває, і не виключено, що спливуть прізвища інших хабарників. Але скандал з корупцією і так вже значно підірвав престиж ООН, особливо в очах американців, внесок яких становить чверть бюджету організації.