В Україні знову затримали високопосадовця. Але на цей раз опозиція практично не має до чого присікатися, щоб оголосити про нові факти політичного переслідування. Адже за грати потрапив висуванець «Нашої України» й член Конгресу українських націоналістів. Такий трафунок трапився не на сході, а на Львівщині.
Позавчора мер райцентру Самбір Тарас Тершовчин «попалився» на гарячому, коли взяв хабар у розмірі 5 тисяч доларів. Після чого його затримали місцеві провоохоронці.
Як розповів «УМ» народний депутат Андрій Шкіль, до округу якого належить Самбірський район, за його неофіційною інформацією, Тершовчин вимагав аж 20 тисяч доларів від жінки-підприємця, яка намагалася приватизувати нежитлове приміщення (ймовірно, готель «Черемшина», біля якого й відбулося затримання). Жінка натомість звернулася до міліції. Шкілю також відомо, що розслідування проводили співробітники СБУ, які раніше вже отримали судовий дозвіл на прослуховування розмов мера.
Як повідомляють львівські ЗМІ, Тарас Тершовчин уже нібито зізнався у скоєному і це оформили як «явку з повинною». За «одержання хабара у великому розмірі» (за такою статтею проти нього порушили кримінальну справу), мерові «світить» від 5 до 10 років ув'язення. Але, не виключено, що кримінальних справ буде значно більше, оскільки про антизаконну діяльність міського голови у Самборі ходять легенди.
«Сталося те, що давно мало статися. Тершовчин за понад три роки свого керівництва довів Самбір до ручки», — коментує «УМ» народний депутат-рухівець Ярослав Кендзьор. Він віддавна воює із Тершовчином — ще з того часу, як «Наша Україна» висунула його в мери. Вже з перших днів роботи мера, за словами нардепа, на нього були численні скарги. «Його в місті прозвали «Тарас-доля», оскільки від будь-яких операцій він вимагав собі якусь долю», — каже Кендзьор. Минулого року пан Ярослав навіть звернувся по допомогу до Контрольно-ревізійного управління. За його словами, комісія виявила дуже багато фактів зловживань мера. Зокрема, нецільове використання бюджетних коштів (наприклад, кудись зникли 700 тисяч гривень, які були виділені на будівництво очисних споруд) та незаконна приватизація землі (сім'я мера приватизувала зелене господарство площею 10 тис. кв. м з металевими конструкціями за 11 тис. грн.). Водночас, як розповідає Кендзьор, місцева прокуратура ніяк не відреагувала на ці перевірки, оскільки самбірський прокурор «покривав Тершовчина».
Андрій Шкіль, який раніше не реагував на звернення стосовно афер мера Самбора, каже, що «просто стояв на боці виборців, які його обрали, і поважав їхній вибір». Водночас представник БЮТ не сумнівається, що Тараса Тершовчина затримали справедливо, бо той сам зізнався. Нардеп не вважає, що цей трафунок буде «чорної плямою» на іміджі нової влади, яка свого часу підтримала Тершовчина. «Влада очищається. Це добре», — пояснює Шкіль. На запитання, чи не стане цей випадок приводом для спекуляцій опозиції з приводу нової хвилі гонінь Андрій відповів, що тут смішно навіть говорити про якийсь політичний аспект справи.
Натомість депутата-есдека Ігоря Шурму (який був добре знайомий із Тершовчином) насторожує, яким чином пан Кендзьор уже за сорок хвилин після затримання мера знав усі деталі цієї події, «при тому, що Кендзьор зараз перебуває у Криму». На тему політичного переслідування член фракції СДПУ(о) більше нічого сказати не зміг, лише зауважив, що винна в цій ситуації громадськість Самбора, яка собі такого мера обрала. Також нардеп наголосив, що в нас має бути політично відповідальна влада, натякаючи, що КУН тепер має відповідати за свого члена.
Керівництво ж обласного КУНу відгороджуєтсья від дій Тершовчина. Його одразу виключили з керівних органів партії. Щодо відповідальності з боку «Нашої України», то вона ще рік тому відмежувалося від дій мера Самбора, заявляючи про його неадекватну поведінку, створення простистояння у лавах «НУ» та пересідування працівників міськради. Міському голові пригадують, як він штовхнув медсестру, котра брала участь у пікетуванні мерії, в результаті жінка отримала струс мозку.