На початку цього тижня «Україна молода» розповідала про те, як урядові діячі відпочивають на Південному узбережжі Криму. З усіх героїв публікації «Генпрокурор на скутері» гучно відреагував лише один. Не пан Піскун, як можна було подумати, а міністр транспорту та зв’язку Євген Червоненко. Йому було присвячено єдиний, передостанній, абзац, який стосувався скандального інциденту, що стався з Євгеном Альфредовичем. Як повідомив із Криму кореспондент «УМ», шеф Мінтрансу — «вже не вперше — так захопився прогулянкою на яхті, що випадково зайшов у зону, яку... пильно контролюють прикордонники. Високопосадового порушника зупинили, і морська прогулянка завершилася вельми неприємним з'ясуванням стосунків».
Більше деталей наші надійні джерела не повідомили, але редакція вважала, що й у такій формі факт має право на висвітлення. Погодьтеся, все-таки не так часто міністри уряду народної довіри вступають у конфлікт із прикордонниками, та ще й коли ті — охоронці кордону — стережуть спокій Президента з боку моря. Тут же недалеко і Росія з її Північним Кавказом, і Туреччина. І дарма, що в даному випадку міністр (пан Червоненко) є колишнім провідником служби охорони пана Ющенка як кандидата в президенти. Перед законом усі мають бути рівні.
Факт конфлікту за участю Червоненка й прикордонників на морі «Україні молодій» підтвердив сам Євген Альфредович, який прислав на адресу редакції обуреного листа. Аби зберегти імідж об’єктивної газети, друкуємо цю епістолу, витриману в характерному стилі Червоненка, повністю (див. матеріал праворуч). Зауважимо, що перед тим, як звинуватити журналістів у надмірній схильності до «папарацизму», міністр транспорту і зв’язку — гонщик і на автомобілях, і на яхтах — фактично визнає, що справді міг порушити межі охоронної зони неподалік президентської дачі (адже далі говорить, що ці межі слід змінити в бік зменшення). І скандал був «брутальним», от лише не Червоненко ображав служивих, а вони — Червоненка та його дружину.
Ми поважаємо позицію й роботу Євгена Альфредовича, хоча й не погоджуємося з його думкою, нібито газета не мала б сповіщати про подібні «приватні» пригоди керівників держави. Розуміємо, що справа набула ще більшого розголосу після того, як матеріал «УМ» передрукували кілька популярних інтернет-видань. А щоб доповнити картину того, що ж саме трапилося 30 липня навпроти держдачі №9 біля Мухалатки, наша газета звернулася за коментарем до найперших «винуватців» конфлікту — прикордонників.
Прес-департамент Держприкордонслужби підтверджує факт інциденту 30 липня i зазначає, що того дня «корабель морської охорони «Григорій Куропятников» упередив захід яхти «Помаранчеві крила» в закритий для плавання район». Кораблі морської охорони забезпечують контроль за дотриманням невійськовими суднами порядку плавання, перебування в територіальному морі та внутрішніх водах відповідно до Закону «Про Державну прикордонну службу України». Даний порядок встановлений компетентними органами і щорічно повідомляється мореплавцям. У даному ж випадку міністр Червоненко на яхті «Помаранчеві крила» зайшов туди, куди заходити не мав права, хоч би який був у нього посадовий статус.
До того ж, у Держкордоні стверджують, що в них також є записи переговорів із Червоненком, відповідно до яких командир корабля морської охорони не перевищував повноважень та вів себе коректно.
Коментуючи відносини українських прикордонників та закордонних яхтсменів, прес-служба стверджує, що в 2005 році ніяких скарг від останніх не надходило. При цьому, за ініціативою та участю Державної прикордонної служби, ще 29 серпня 2002 року було прийнято постанову «Про затвердження порядку пропуску яхт через державний кордон». Цей документ дозволив максимально спростити порядок оформлення, і це дає право іноземним яхтсменам безперешкодно перебувати у внутрішніх водах України. Прикордонники оформляють документи безкоштовно і максимально швидко. Як результат спрощення формальностей — під час прикордонного контролю тільки за перше півріччя 2005 року на 7 відсотків збільшилася кількість осіб та на 15 відсотків — кількість транспортних засобів, які перетнули наш державний кордон. Удвічі зросла кількість оформлених закордонних яхт.
Прикордонники кажуть, що зміни меж охорони кримської зони, про які каже Євген Червоненко, не в їхній компетенції, але додають, що Держкордон не встановлює ніяких додаткових обмежень, а лише здійснює виконання правил, встановлених компетентними органами.