Позавчора військові здійснили переворот в африканській країні Мавританія. Це сталося за відсутності президента Маауї ульд Сід'Ахмеда Таї, який відбув на похорони короля Саудівської Аравії Фахда, а на зворотній дорозі завітав iз візитом до Ніамей, столиці Нігеру. Військові (головним чином члени президентської гвардії) діяли швидко і рішуче: зайняли штаб командування армією та державні радіо і телебачення в столиці країни Нуакшот. Вони також заблокували доступ до резиденції президента, звідки було чути гарматні постріли, та урядові будинки. Не відомо, чи були людські жертви, оскільки всі радіостанції та телеканали в години перевороту не діяли. Вулиці столиці заповнені бронетехнікою.
Лише у пізні вечірні години державне телебачення та радіо відновили роботу, і лідери заколотників в прямому ефірі та в заяві, яка була розповсюджена інформаційною агенцією Мавританії, повідомили про відсторонення від влади президента Таї, який правив країною останній 21 рік (полковник Таї прийшов до влади 1984 року також у результаті державного перевороту), та повалення «тоталітарного режиму, від якого народ страждав впродовж останніх років». Путчисти утворили Військову раду справедливості та демократії у складі 17 офіцерів, яка буде правити країною впродовж двох наступних років. Після цього будуть проведені вільні та демократичні вибори. Раду очолив лідер заколотників, 55-річний полковник Елі ульд Мохаммед Валь, з 1987 року — голова мавританської поліції та найближчий співробітник і «друг» поваленого президента. За роки правління Таї було здійснено кілька невдалих спроб державного перевороту, остання з них — у червні 2003 року. Після кожної такої спроби президент жорстоко розправлявся із заколотниками та проводив чистки у верхніх ешелонах влади. Останній переворот все ж засудили і висунули вимогу повернення до влади президента Таї Африканський Союз та Держдепартамент США. Генсек ООН Кофі Аннан висловив «глибоке занепокоєння» подіями в Мавританії та закликав до мирного вирішення конфлікту.
Мавританія є колишньою французькою колонією. Ця пустельна країна на північно-західному узбережжі Африки має багаті родовища нафти. Населення країни становить 2,8 млн. осіб, переважно світлошкірі маври арабського походження та негри. Останні скаржаться на утиски з боку арабів. Більшість населення — мусульмани.