Керівництво державного комунального підприємства «Плесо», яке збирається запустити 20—30 тонн риби до столичної водойми, сподівається, що це вдасться зробити вже до кінця цього року. Якщо роботи йтимуть за графіком, у Русанівському каналі плаватимуть амурські товстолобики — строкатий і білий, а також білi і чорнi амури. Але спочатку, за словами директора підприємства Миколи Щепця, треба встановити на дні каналу спеціальне рибозахисне устаткування, яке б не давало живій масі випливти в Дніпро (вартість проекту складе 1 мільйон гривень). Замість традиційних сіток, в яких риба може заплутатись і загинути, по дну проляже система труб. Через них буде проганятися водно-повітряна суміш, яка створюватиме ефект вибуху і відлякуватиме лише рибу. Така система активно застосовується на водозаборах у Росії, щоб не давати водним мешканцям потрапити всередину споруд.
Невипадково в канал запустять саме товстолобика й амура, а не якусь іншу рибу — саме вони очистять воду від водоростей та молюсків, які почуваються занадто комфортно без своїх природних ворогів. Микола Щепець пояснив, що через бурхливе розростання рослинності у води з'являється неприємний запах, Русанівський канал «цвіте», замулюється, словом, старіє і може навіть перетворитися на болото. Екологи переконані, що Русанівський канал врятує тільки риба, тому що до нього не можна застосовувати ні механічний, ні хімічний способи очищення: у «хімічному» випадку порушиться баланс водойми, у «механічному» — попливуть плити, якими викладено береги. Ситуація зміниться на краще, коли товстолобик їстиме синьо-зелені водорості й іншу дрібну рослинність, чорний амур живитиметься молюсками, ракоподібними, комахами, а білий амур — рослинами побільше: очеретом, рогозом, навіть листями капусти чи буряка, які випадково потрапили до води. До речі, меліоратори всього світу добре знають, що амур утилізує рослинність ставків та озер, яка більше нікого не цікавить, причому влітку риба харчується дуже інтенсивно, з'їдаючи протягом дня стільки ж, скільки важить сама, бо нагулює жирок на зиму. Звісно, якщо затяті рибалки не почнуть тягати амурiв сітками...
За словами Миколи Щепця, найменше він би хотів, аби після повідомлення у ЗМІ Русанівський канал окупували люди, раді поживитися дармовою рибою: «Краще тримати дату запуску риби в таємниці — менше браконьєрів прийде до каналу. Але ж вони все одно рано чи пізно дізнаються і будуть намагатися незаконно виловлювати амура і товстолобика. Без охорони ми не обійдемося».