У понеділок світові ціни на нафту сягнули нового рекорду, повідомляє агенція «Рейтер». Новий скачок пов'язують зі смертю короля Саудівської Аравії Фахда та заявою Ірану про відновлення робіт над своєю ядерною програмою. На біржі в Нью-Йорку ціна світлої нафти підвищилася на 1,73 долара до позначки 62,30 долара за барель. Таким чином було побито попередній «світовий рекорд» від 7 липня, який становив 62,10 долара за барель. У Лондоні на Міжнародній нафтовій біржі ціна бареля нафти підскочила на 1,07 долара до позначки 60,44. Щоправда, аналітики ринку нагадують, що останні рекорди вираховуються в абсолютних доларових показниках, але з врахуванням інфляції ціни на нафту в Лондоні впродовж короткого періоду на початку 80-х років сягали 90 доларів за барель. Впродовж цього року ціни на нафту зросли загалом на 40 відсотків, хоча Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) запевняє, що видобуток нафти на цей час ведеться найбільшими за останні 25 років обсягами.
Учора ситуація на нафтових біржах була спокійнішою, бо новий король Саудівської Аравії Абдаллах запевнив, що він продовжуватиме політику (зокрема щодо нафти) свого померлого брата-монарха. Останні стрибки цін також спричинені тим, що у США дві великі компанії, «Ексон Мобіл» та «Бритіш Петролеум», зупинили з технічних причин два нафтопереробні заводи у штатах Іллінойс та Техас. Техаський посідає третє місце за обсягами переробки нафти в США і задовольняє потреби внутрішнього ринку в бензині та інших нафтопродуктах на три відсотки. Саме на цьому заводі в березні виникла велика пожежа, яка забрала життя 15 працівників.
Однак пояснення зростання цін на нафту з посиланням на події в Саудівській Аравії, Ірані та неполадки на нафтопереробних заводах США були б занадто простими. За цим фасадом приховуються зовсім інші причини. Не є таємницею, що поштовх галопу цін на нафту дала інтервенція США до Іраку. Але, як кажуть, кому — війна, а кому — мати рідна. Через зростання цін на нафту шаленіють від радості і надприбутків світові нафтові концерни, окремі країни, які не належать до ОПЕК (зокрема Росія), та більшість країн-членів ОПЕК. Норвезький концерн «Статойл», який входить до першої п'ятірки виробників нафти у світі, нещодавно оприлюднив свій фінансовий звіт за другий квартал цього року. Його прибутки в порівнянні з відповідним періодом 2004 року зросли більш ніж на 50 відсотків. Аналітики стверджують, що з країн ОПЕК лише Саудівська Аравія заявляє, що «справедлива» ціна на нафту лежить у межах 50 доларів за барель, тобто на 12 доларів дешевше, ніж на цей час. Ця країна також є єдиною з усіх членів ОПЕК, що може значно збільшити обсяги видобутку. На цей час вона щодня видобуває 9,5 млн. барелів нафти, а може видобувати 11,5 млн. Інші працюють на межі своїх можливостей. А два члени ОПЕК, Венесуела та Індонезія, навіть не в змозі видобувати ті ліміти, які їм виділені всередині організації. Ситуація з цінами на нафту впродовж кількох наступних місяців буде виглядати ще більш похмурою, оскільки до кінця жовтня Сполучені Штати повинні повністю поповнити запаси нафти на зимовий сезон. І вони будуть наповнювати свої нафтосховища, не зважаючи на ціни і спричиняючи їхнє зростання. Власне, політики 100-відсоткового поповнення запасів нафти на зимовий період до початку листопада дотримуються й інші розвинені країни північної півкулі.