Прем'єр Юлія Тимошенко, як і раніше, залишається основним «ньюсмейкером» країни. Учора вона, як і обіцяла, провела ранкову прес-конференцію за підсумками урядового засідання, яке відбулося минулої середи. Але, що не кажи, новини від цього не виграли. Утім глава уряду таки повідомила справді зовсім свіжу сенсацію, яка народилася не мало не багато — опівночі з середи на четвер, коли, за словами леді Ю., їй зателефонував міністр юстиції Роман Зварич. Ішлося про судові перипетії навколо Нікопольського феросплавного заводу (НЗФ), а саме: про законність приватизації його 50-відсоткового пакета плюс одна акція, власником яких у 2003 році став консорціум «Придніпров'я» (структура, наближена до корпорації «Інтерпайп», що належить зятю Леоніда Кучми Віктору Пінчуку). На цій приватизації держава, як вважає народний депутат Юрій Кармазін, зазнала збитків у розмірі півмільярда гривень. Минулого понеділка Київський апеляційний суд визнав незаконними договори купівлі-продажу двох пакетів акцій НЗФ і зобов'язав консорціум «Придніпров'я» повернути у власність держави придбані ним акції.
Кабінет Міністрів, отримавши цю інформацію, зібрав нараду в Фонді держмайна і почав готувати збори акціонерів НЗФ. Учора вони мали відбутися за участю заступника міністра промисловості.
Однак своїм телефонним дзвінком до Прем'єра Роман Зварич просурмив «відбій». Причина та, що заступник голови Вищого господарського суду (ВГС) Микола Хандурін уночі прийняв ухвалу, яка зупиняє рішення Київського апеляційного суду про повернення 51 відсотка акцій державі. Прем'єр-міністр висловила подив тим, як можна втручатися в роботу суду — тим паче на стадії, коли ще не повністю оформлено протокол рішення. Юлія Тимошенко повідомила, що з огляду на такі дії з боку пана Хандуріна Кабінет Міністрів і Фонд держмайна подадуть позов до ВГС і звертатимуться по захист до Генеральної прокуратури. Таким чином, ми стаємо свідками чергового приватизаційного детективу, коли уряд з неймовірними зусиллями вимушений захищати майнові права держави як основного акціонера. Крім того, фактично вперше після виборчої епопеї з ВСУ уряд звертається до вищих судових органів по захист.
Другою новиною дня стало повідомлення про сьогоднішній вихід на біржу відразу трьох потужних гравців на ринку зерна — ДАК «Хліб України», Держрезерву та Аграрного фонду. Це стало можливим, зокрема, завдяки внесенню змін до бюджету на 2005 рік, які зініціював уряд — позавчора їх у вигляді закону підписав Президент. Юлія Тимошенко зазначила, що ДАК «Хліб України» уклала зовнішні контракти на продаж 2,5 мільйона тонн зерна. Це, зокрема, дає підстави закуповувати на біржі за цінами, які не є низькими. Скажімо, за тонну пшениці третього класу безпосередньо на елеваторі ці гравці пропонуватимуть 620—630 гривень. Почав працювати Аграрний фонд: він сплачує за зерно 80 відсотків його ринкової вартості. Крім того, за словами Прем'єра, відтепер у системі ДАК «Хліб України» та Держрезерву вдвічі зменшено видатки на оплату зберігання і транспортування зерна аж до порту. Раніше вони «влiтали» селянам у чималу копієчку — 235 гривень за тонну збіжжя. Ці державні структури закуповують зерно безпосередньо у виробника за цілком прийнятними цінами, як зазначила пані Тимошенко. Вона також звернулася до селян із проханням: не дозволяти своїм керівникам продавати зерно за готівку, тому що при цьому відбувається дуже багато зловживань, та й узагалі не продавати цю продукцію тепер, коли деякі структури свідомо збивають ціну, тим більше що потім її вартість зростатиме.