Ситуація у Новобогданівці на Запоріжжі досі залишається непевною, адже, незважаючи на те, що військові називають її контрольованою i стабільною, немає ніяких гарантій, що вибухи не пролунають знову.Так, за повідомленням прес-служби МінНС, рятувальники та експерти цього відомства продовжують дослідження всієї ділянки довкола артилерійських складів військової частини А2985. За допомогою спеціального обладнання — тепловізорів, які встановлені на гелікоптерах, вони намагаються виявити ймовірні теплові джерела, а відтак можливі епіцентри нових вибухів.
Учора піротехніки вилучили та перевезли до місць зберігання ще 10 реактивних снарядів, що розлетілися внаслідок вибухів боєприпасів. Територію, охоплену пожежею, продовжують поливати водою з вертольота Мі-8. У постійній бойовій готовності перебуває пожежний танк Міноборони. Як i в травні минулого року, організовано подвірні обходи селян, яким роз'яснюють правила поведінки при виявленні вибухових предметів. Але для місцевих мешканців це вже не в новинку...
За фактом повторної «новобогданівської канонади» військовий прокурор Запорізького гарнізону порушив кримінальну справу за статею 414 ч. 1 Кримінального кодексу України (порушення військовими... правил поводження із боєприпасами, вибуховими речовинами і предметами), але рятувальники зазначають, що основні матеріали експерти МінНС та слідча група зможуть зібрати лише після повноцінного доступу до враженої пожежею дільниці та коли зникне загроза для людського життя. А це, на думку фахівців, стане можливим не раніше кінця тижня.
Поки що немає повної ясності i стосовно причин виникнення «Новобогданівки — 2». За словами заступника міністра з надзвичайних ситуацій Миколи Горбенка, який очолював оперативну групу МінНС безпосередньо на місці події, наразі очевидно, що впродовж року, що минув вiд першої пожежі в Новобогданівці, комплекс попереджувальних та застережних заходів, визначених урядом, виконаний лише на 20 відсотків. I важко не погодитися із керівником МінНС Давидом Жванією, який переконаний, що події в Новобогданівці є черговим свідченням гостроти невирішеної проблеми державної відповідальності щодо безпечної утилізації непридатних боєприпасів. Слід нагадати, що нещодавно пан Жванія заявляв про необхідність перепідпорядкування функцій з утилізації від Міноборони до МінНС.
До речі, досі немає жодного коментаря з приводу НП від керівництва оборонного відомства. Міністр оборони Анатолій Гриценко ще напередодні НП відбув з візитом до Ізраїлю, а його заступники досі мовчать. Пан Гриценко хіба що розповів ізраїльським колегам, до яких кроків вдається наше військове відомство, аби вирішити проблеми утилізації надлишкового озброєння та боєприпасів, i попросив допомогти Україні спеціальними технологіями утилізації снарядiв, гуманітарного розмінування, які в Ізраїлі давно засвідчили свою ефективність.
Щодо «кроків» наших військових, то їх найкраще засвідчила Новобогданівка—2. Адже за рік проблема не зрушила з місця. Хіба що за допомогою Внутрішніх військ вдалося більш-менш запобігти розкраданню снарядiв з бази місцевим населенням i самими військовими. Водночас, як стало відомо «УМ», напередодні вибухів Президент підписав указ про зняття з цієї артилерійської бази охорони ВВ. Але, як повідомила «УМ» начальник прес-служби ВВ Світлана Павловська, залишити об'єкт — справа не одного дня, а бійців зняли лише з оглядових веж через небезпеку, в цілому вони продовжують охороняти територію.