Щира, задоволена і щаслива посмішка кілька хвилин не сходила з обличчя Генерального секретаря Ради Євросоюзу Хав'єра Солани після його тривалої зустрічі з нашим Прем'єром Юлією Тимошенко, а потім під час ланчу з Президентом Віктором Ющенком. І поки Солана захоплювався спілкуванням з керівниками нашої країни, журналістам доводилося чекати на зустріч з високим закордонним гостем кілька годин (брифінг протягом дня неодноразово переносили), щоб нарешті почути, що його посмішка дійсно є чимось більшим, аніж гримасою ввічливості.
Як зауважив сам Солана, для нього важливо було побачити зміни в Україні ще перед своєю відпусткою, в яку він ось-ось збирається. Тим паче що у жовтні планується саміт «Україна—ЄС», і до нього потрібно відповідно підготуватися. З іншого боку, Генсек охрестив позавчорашній день «днем дружби». «Це як друг приїхав до друга. Так само і Україна з ЄС підтримують дружні відносини... Ми говорили (з Ющенком та Тимошенко. — Авт.) відкрито і від щирого серця, як можуть спілкуватися між собою друзі», — додав Солана.
Хав'єр Солана нiчого прямо і конкретно щодо наших євроінтеграційних перспектив не сказав, але при цьому висловлював багато позитивних оцінок щодо діяльності нової влади. Зокрема, відповідаючи на запитання «УМ», наскільки послідовно наша країна виконує План дій «Україна—ЄС», прийнятий кілька місяців тому, Генсек відповів, що «Україна докладає надзвичайних зусиль для реалізації цього плану». «Ми задоволені. Звісно, ніщо не є досконалим і ніхто не є досконалим — ні Україна, ні ЄС. Але те, що вже зроблено, є майже тим, що очікувалося. І пам'ятайте, що ми говоримо про лише шість місяців», — заявив Солана, тим самим довівши, що українській владі досі вдало вдається користуватися кредитом довіри як свого народу, так і західних сусідів. Генсек також зауважив, що за останні місяці у нашій державі зроблено дуже багато як в економічному, так і в політичному розвитку, «що заслуговує на високу оцінку».
Звичайно, такі позитивні та оптимістичні заяви високопосадовця з Євросоюзу не дають ще підстав говорити про конкретні перспективи вступу України в ЄС. Тим паче, зважаючи на певну кризу в Союзі. Тому ніхто з журналістів не піднімав це питання, і Солана мовчав. Адже для початку треба виконати вищезгаданий План дій, який абсолютно не гарантує автоматичне позитивне рішення з боку ЄС про вступ України. Тому Генсек заторкнув більш «земні» та реальніші речі, як, до прикладу, вступ України в СОТ. За словами Солани, він уважно спостерігав за скандальними подіями в парламенті, що стосувалися прийняття «сотівських» законопроектів. Звісно, Генсек підтримав бажання української влади зробити країну членом СОТ, бо це «відкриває їй всесвітню економіку». «Немає сумнівів, що це членство принесе певні проблеми, але тут більше позитиву, ніж негативу», — відзначив Солана. Відповідно, він висловив від імені ЄС сподівання на якнайшвидше входження України в СОТ та заявив, що наша країна незабаром одержить статус країни з ринковою економікою.
Як відомо, українська влада домагається спрощення візового режиму як для окремих категорій громадян (науковців, студентів, журналістів), так і згодом для всіх українців. Про це йшлося і на зустрічі Генсека з Ющенком. Але на запитання «УМ», чи готова ЄС піти на такі великі поступки для України, зважаючи на величезну кількість наших нелегальних емігрантів у Європі, яких майже нереально всіх повернути назавжди на Батьківщину, Солана сказав, що найближчим часом проблему лібералізації візового режиму буде «вирішено не повністю, але в достатній мірі». Очевидно, «достатня міра» стосувалася саме окремої когорти населення.
Також Ющенко і Генсек Ради ЄС позавчора вирішили поговорити про проблеми Близького Сходу і Придністров'я. Солана, на відміну від російської сторони, яка має кілька зауважень, повністю схвалив план нашого Президента щодо врегулювання придністровського конфлікту і висловив готовність з боку ЄС допомагати у цьому питанні.