Після «Бюджетного фантома» — «Брудна білизна»

21.07.2005

      Найтаємничіша силова структура, розташована на вулиці Володимирській у Києві, — єдина, яка на початку цього тижня уникнула президентського гніву. Дісталося майже всім: i МВС, i Генпрокуратурі, i Держмитслужбі, а от роботою Служби безпеки Віктор Ющенко в цілому лишився задоволений. Відзвітувавши Президенту під час засідання колегії, керівник СБУ Олександр Турчинов учора розповів про роботу свого відомства i пресі, відповідно, громадськості. Але цей звіт було зроблено вже з урахуванням окремих конструктивних зауважень глави держави і поставлених перед службою чітких завдань.

      Отже, по-перше, Віктор Ющенко вважає необхідним кадрове оновлення СБУ, співробітники якої повинні керуватися винятково національними інтересами України. Звісно, Олександр Турчинов у цьому плані тільки «за», він каже, що проведена місяць тому реформа СБУ частково вже виконала це завдання. Водночас реалізація інших президентських указівок вимагає відродження Служби безпеки як елітарного і, у першу чергу, інтелектуального силового підрозділу, що користуватиметься повагою й довірою українців.

      По-друге, ефективна боротьба з контрабандою і корупцією. Про те, що невдовзі Управління «К» СБУ невдовзі перевірятиме митниці самостійно, аби запобігти витокам інформації, «УМ» уже писала. А ось щодо корупції взагалі, то лише за останній час СБУ направила в суди понад 700 «корупційних» справ, розповів Турчинов. У ролі обвинувачених проходить чимало колишніх вищих посадовців, починаючи від керівників міністерств, відомств та потужних державних компаній (наприклад НАК «Нафтогаз) i закінчуючи працівниками облдержадміністрацій, правоохоронцями тощо. Серед таких клієнтів слідчих СБУ є й представники нової адміністративної еліти.

      Є позитив i щодо операції «Бюджетний фантом» — лише в цьому році Служба безпеки порушила 40 кримінальних справ стосовно незаконного відшкодування ПДВ на суму більше 1 мільярда гривень. Проведено нову операцію під назвою «Брудна білизна», яка зачіпає незаконний відтік капіталів за кордон; її результатом є низка кримінальних справ на суму 1,2 мільярда доларів, а в оперативній розробці перебуває 10 банків.

       По-третє, Президент вважає неприпустимим з боку будь-якої силової структури несанкціоноване прослуховування або незаконне стеження як за відомими політиками чи бізнесменами, так i за звичайними громадянами (хоча останні для «силовиків» інтересу майже не становлять). Олександр Турчинов не може сказати напевно, чи побороли тягу до «прослушки» його колеги з МВС та ГПУ (а нещодавні скандали «Луценко—Фокін» та «Піскун—Гербст—Пінчук» дають «УМ» підстави вважати, що на вулицях Богомольця i Різницькій у цьому сенсі ще є над чим працювати), але за своє відомство голова СБУ спокійний. За словами пана  Турчинова, ці питання перебувають під його особистим контролем i жодного факту прослуховування чи стеження без санкції суду на рахунку його служби немає. Водночас у структурі СБУ вже створено окремий підрозділ, який займається інформаційною безпекою держави та локалізацією несанкціонованого контролю за зв'язком. Адже «прослушкою» з використанням найсучаснішої техніки сьогодні можуть оперувати не лише силові відомства, а й серйозні комерційні та кримінальні структури.

      При цьому Турчинов сподівається, що Мельниченка-2 Україна не отримає, адже зараз керівництво держави убезпечене від прослуховування. «Що стосується Президента і Прем'єр-міністра, то захист їхніх кабінетів, інформаційну безпеку в їхніх оселях забезпечує Управління державної охорони... СБУ працює по більш широкому периметру, і ми вважаємо, що система працює досить ефективно», — каже голова СБУ.

      До речі, на вчорашній прес-конференції Олександр Турчинов повідомив, що СБУ збирається провести власну експертизу записів майора Мельниченка, але тільки у справі щодо вбивства журналіста Георгія Гонгадзе (сукупний час плівок — близько години). Згоду від Генпрокуратури слідчі вже отримали. Експертизу протягом місяця проводитиме технічний відділ СБУ. Таку ж паралельну експертизу буде проведено у Штатах, згідно з домовленістю з ФБР. Загалом у розпорядженні СБУ є близько 700 годин записів Мельниченка, які потрапили до спецслужб різним шляхом.

      I четверте. Як не згадати президентське обурення на колегії МВС стосовно того, що чимало злочинців із колишньої влади безслідно зникають за кордоном. Тут явно недоречні Луценкові жарти про «український уряд в екзилі», хоча питання Ющенка  «Що в нас за сищики такі?», мабуть, стосуються i СБУ. Олександр Турчинов, у свою чергу, зазначає, що його підлеглі «ретельно шукають і знайдуть усіх... хто живий». Це стосується i безпосереднього вбивці Гонгадзе, колишнього крівника «наружки» Олексія Пукача, i колишнього першого заступника голови СБУ Володимира Сацюка, якого обвинувачують у зловживанні службовим становищем.

       І щодо стосунків із Генеральною прокуратурою. Учора Турчинов так i не підтвердив, але й не спростував дані про те, що СБУ нібито порушила справу за розголошення таємниці слідства проти одного із заступників Генпрокурора (мається на увазі пан Шокін. — Ред.). Саме завдяки публікації в газеті «Сегодня» місяць тому «злитої» цим посадовцем секретної інформації генерал Пукач, імовірно, зміг вислизнути з рук спецслужб в Ізраїлі. «Що стосується наших стосунків з Генпрокуратурою, то це наші стосунки», — лаконічно відповів пан Турчинов журналістам.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>