Поширена в інтернеті інформація про заборону масових сходжень на Говерлу після двох нещасних випадків з фатальними наслідками, що сталися 16 липня, не відповідає дійсності. Як повідомила «УМ» прес-секретар голови Івано-Франківської облдержадміністрації Галина Корнійчук, щодо цього немає ні заборонного розпорядження керівника виконавчої влади краю, ні рішення обласної ради. На прес-конференції, яка відбулася позавчора (18 липня) під вечір, заступник голови ОДА Богдан Томенчук лише висловив думку про те, що треба було б заборонити масові сходження років на десять.
Щоправда, дискусії науковців та природолюбів щодо присутності людей на висоті 2061 метр тривають не перший рік. Приміром, фахівці державного управління екології та прородних ресурсів в Івано-Франківській області вважають, що 300 чоловік — оптимальне упродовж дня навантаження на Говерлу. За висновками ж проекту «Оцінка впливу антропогенного навантаження на навколишнє середовище гори Говерли та прилеглої території», виконаного в 2003 році за фінансової підтримки TACIS, взагалі пропонується 6 альтернатив: від суворої заборони ступати на вершину нозі туриста — до фантастичної ідеї прокладення туди фунікулера.
ДО РЕЧІ
Президент України Віктор Ющенко висловив своє співчуття людям, які постраждали під час традиційного сходження на гору Говерла минулої суботи. Як ми повідомляли раніше, щоб здійснити символічне сходження на Говерлу разом із Президентом, до містечка Ворохта на Івано-Франківщині приїхало понад 10 тисяч туристів з усієї України. Далеко не всі учасники сходження були фізично підготовленими людьми, а гроза, град та сильний вітер стали для людей справжньою несподіванкою. Від ударів блискавки постраждали двоє чоловіків, через серцеву недостатність на Говерлі помер 43-річний житель Чернівецької області, ще 135 людей звернулися по допомогу до лікарів через легкі травми та забиття.
Як повідомила прес-секретар Президента Ірина Геращенко, Ющенка глибоко вразила ця історія, і він особисто просив керівника медичного департаменту Державного управління справами Василя Князевича надати допомогу постраждалим. «Насправді там було близько 9 спалахів блискавок, — зазначила Ірина Геращенко, — і одну людину, яку вразила блискавка, врятував Василь Князевич». Водночас пані Геращенко наголосила на тому, що в гори мають ходити лише здорові, фізично витривалі люди: «Дуже важливо завжди правильно зважувати свої сили, не варто ризикувати життям, здоров'ям заради одного походу».