Коли 16 жовтня інформагентства сповістили про те, що Леонід Філатов потрапив до реанімації з діагнозом «гостре двостороннє запалення легенів», у найгірше вірити не хотілося принципово. А всі десять днів, поки актор був підключений до апарата штучного дихання, ЗМІ обнадійливо згадували про те, що це — далеко не найперше і не найскладніше для Філатова випробування долі. Кілька років тому була серйозна операція з трансплантації нирок, яку актор витримав і яка додала йому не лише життя, а й віри в те, що найгірше — позаду. Щоправда, після тієї операції дала збій імунна система Філатова, та досі з цим ускладненням актор справлявся. Але 26 жовтня ті ж інформагенції констатували: у Москві, у Центральній клінічній лікарні, на 57-му році життя помер Леонід Філатов... «Вічна йому пам'ять» — так або приблизно так закінчується кожен некролог. По відношенню до Леоніда Філатова вони не звучать відсторонено-черговим словосполученням — про це актор подбав ще за життя.
Леонід Філатов народився 24 грудня 1946 року в Казані. У 1969-му закінчив театральне училище ім. Щукіна (майстерня Львової), у тому ж році був зарахований до Театру на Таганці. Автор циклу телевізійних програм «Щоб пам'ятали», лауреат премії «Тріумф», переможець «Кінотавру», народний артист Росії з 1996 року. Фільмографію Філатова складають всенародно улюблені кінострічки: «Екіпаж», «Жінки жартують всерйоз», «Грачі», «Забута мелодія для флейти», «Місто Зеро».... Як режисер поставив фільм «Сукины дети» та моновиставу «Сказка про Федота-Стрельца, удалого молодца». Казкою про Федота, яка вийшла також і окремою книжкою, люди не лише зачитувалися, передаючи з рук у руки, — вони буквально розтягли цей твір на цитати (факт беззаперечної популярності, з яким не зрівняється жоден із найавторитетніших рейтингів). Причому чи не кожен рядок казки дуже точно прочитується і в наш час:
«Зря ты, Федя!.. Для меня Мой народ — моя родня. Я без мыслей об народе Не могу прожить и дня!.. Утром мажу бутерброд — Сразу мысль: а как народ? И икра не лезет в горло, И компот не льется в рот! Ночью встану у окна — И стою всю ночь без сна. Все волнуюсь об Расее: Как там бедная она?.. А виновник — генерал, Интригал и аморал! Энто он, коровья морда, Честь цареву обмарал! Пусть он выйдет!.. Где он там?.. Я сейчас ему задам!.. Я сорву с него медальку, Да медалькой по мордам!..»
Персонажів, схожих на казкового царя, в нас наразі бiльш нiж достатньо — ледве встигаємо «дякувати» за їхне чергове піклування про свій народ та слідкувати за їхніми інтригами.
Після того, як здоров'я почало зраджувати і зі сценою довелося попрощатися, Філатов почав писати. Хоча з літературною творчістю був знайомий ще з молодих лiт. У театральному училищі писав п'єси iз західного життя, а підписувався псевдонімами Чезаре Джаватіні, Ля Біш... Якось написав п'єсу «Процес» і жартома підписався Артуром Міллером. На заняттях з акторської майстерності ректор Борис Захава твір похвалив: «Ось бачите, коли берете до рук високу драматургію, то все виходить блискуче». «Та це ж Філатов написав», — вигукнув Борис Галкін. Метр почервонів і з того часу з Філатовим не спілкувався...Безумовно, зараз, коли літературний геній Леоніда Філатова є фактом беззаперечним, Захава був би іншої думки щодо того, що ж таке добротна драматургія.
...Як повідомив друг Філатова, Леонід Ярмольник, прощання з актором відбудеться завтра у московському Будинку кіно.