Казенні кошти, виявляється, застрягли в судах. Сьогодні фіскальні органи ведуть 6 тисяч справ, пов'язаних із ухиленням від сплати податків, на загальну суму 93,7 мільярда гривень. Про це позавчора повідомив Президент України під час розширеної колегії Державної податкової адміністрації. При цьому, як зазначив Віктор Ющенко, на користь податкової вирішується не більше половини справ. Президент висловив своє обурення тим, наскільки непрофесійно і неефективно податкова відстоює свої інтереси в судах, і наголосив, що ДПА має провести посилення своєї юридичної складової і поповнити ряди податківців висококваліфікованими юристами. «Питання стоятиме в одній площині: треба розробити план дій щодо зниження податкового боргу», — зазначив глава держави.
Зустріч Президента з керівниками фіскальних служб відбулася на тлі уповільнення економіки — позавчора Держкомстат оприлюднив дані про 4-відсоткове зростання ВВП у першому півріччі (зростання ВВП у січні-червні 2004 року становило 12,7 відсотка). Поки що це не позначилося на запланованих показниках, однак не виключено, що через якийсь час саме податківці першими відчують зменшення надходжень від прибутків підприємств. Тож зрозуміло, чому Президент приділив увагу діяльності ДПА цими днями. Тим паче що в уряді продовжують вивчати ситуацію, яка склалася навколо великих платників податків — промислових компаній і банків. За даними, які навів Президент, 889 підприємств України, отримуючи валовий доход не менше 50 мільйонів гривень, мають податкове навантаження всього близько одного відсотка (це досягається у спосіб, відомий неширокому колу управлінців, яких називають «мінімізаторами»). Крім свідомого заниження прибутків, ДПА має приділяти увагу й боротьбі з незаконним відшкодуванням податку на додану вартість.
Віктор Ющенко підтвердив курс, узятий на ліквідацію податкових пільг, що, на його думку, має з-поміж іншого створити конкурентне середовище в економіці. Утім Президента не задовольняє те, що ДПА намагається втілити ці завдання, опираючись на старі кадри. За його словами, сьогодні лише 38 відсотків усього керівного складу податкової, як центрального апарату, так і регіональних ДПА, — нові люди. «Нуль змін, обличчя не міняються», — зазначив глава держави. Серед областей, у яких ще не проведено необхідних кадрових змін, — Сумська, Полтавська, Миколаївська,Кіровоградська, Івано-Франківська, а також місто Севастополь. Це, за словами Президента, «бувалі» люди, «за якими стоїть історія, що в'яже їх по руках і ногах». Президент з цього приводу висловився гранично чітко: «Вимагаю найближчим часом у цьому питанні поставити крапку. Не повинна ДПА йти у відпустку з таким невирішеним питанням».
Як Ющенко «ліві» марки купував
Розкритикувавши керівництво Державної податкової адміністрації за відсутність успіхів у розслідуванні резонансних справ у галузі економічної злочинності, Віктор Ющенко разом із держсекретарем Олександром Зінченком продемонстрував податківцям та пресі власноручно куплені «ліві» акцизні марки. «Як же так, друзі... Ваша фабрика, ваше замовлення, і на кожнім під'їзді в Києві і не тільки в Києві... Я вам розцінку дам, щоб ви не витратилися, у штангу головою не вдарилися, — 0,06 умовних одиниць за штуку. От цю операцію ми провернули три дні тому. Заплатили як порядні люди», — розповів Президент. Глава держави відтак вимагає ліквідувати зловживання у цій сфері, стан у якій фактично не поліпшився порівняно з періодом правління минулої влади.