Тепер можна потримати в руках справжнісінький «шматочок історії», про який так багато говорили ще до моменту виходу із друку і який багатьом українцям (та й не тільки) хочеться мати у власній бібліотеці. «Помаранчева революція, як це було — хроніка перемоги» — таку назву має яскравий альманах, присвячений подіям не такого вже й далекого нашого минулого. Фотоматеріали та пояснення до них, уміщені на двох з половиною сотнях сторінок, нагадують передреволюційний контекст (починаючи від проголошення акта про незалежність України), змальовують «помаранчеві» події та дійових осіб революції. Плюс три вставки у вигляді експертної оцінки причин, перебігу та можливих наслідків революції. За словами редакторів, вони намагалися зробити альманах нейтральним, тому на сторінках книги є зображення як прибічників Януковича, так і прихильників Ющенка — без будь-яких редакційних оцінок та висновків.
Загалом над створенням альманаху, починаючи від грудня минулого року, працювало близько сотні людей: журналісти, редактори, фотографи, дизайнери... Дуже багато часу пішло на те, щоби знайти найяскравіші моменти для кожного дня, описаного у книзі. Настрій людей, погода, події, місце — все мало відповідати дійсності: якщо знімок ілюстрував 28 грудня, то фотографія, зроблена днем раніше чи пізніше, вже не підходила. Основна робота, за словами редактора Володимира Ільченка, виконувалася у маленькій кімнаті на Воровського, де сиділи двоє дизайнерів, перевертаючи щодня гори матеріалів, монтуючи, переробляючи, доопрацьовуючи, зводячи все в єдину систему.
Найцікавіше, що ініціатором «народження» альманаху став не українець, а американець, який вів бізнесові справи у Києві, жив розміреним життям і раптом опинився у центрі революційних подій. Як пояснив видавець книги Ендрю Кінсел, він був просто шокований розмахом народного спротиву, який за лічені дні охопив величезні маси людей: «Мене так вразили події листопада-грудня 2004 року, що захотілося, аби вони були зафіксовані на папері — день за днем, ніч за ніччю, крок за кроком... Саме так, як цю хроніку народної перемоги бачили й переживали самі українці».
ЦИТАТА
Лесь Подерв'янський, художник і письменник, про те, як помаранчева революція вплине на подальший розвиток України:
«Мені здається, головне те, що народ перестав бздіти й згадав підсвідомо поему Шевченка «Гайдамаки» — навіть ті, хто її ніколи не читав. На жаль, історія знає багато негативних прикладів того, що відбувалося після революції. Велика французька буржуазна революція закінчилась тим, що всіх почали гільйотиною нищити... Але є надія, що людина, яка перестала боятися й зрозуміла — як добре не боятися, — ніколи цього не робитиме».