Читачі «УМ» уже знайомі з Володимиром Зайцем – 44-річним художником із села Затоки Барського району Вінницької області, який замахнувся на Книгу рекордів якщо не Гіннесса, то точно України. Сільський маляр працює над полотном, що має бути переможцем у номінації «Картина, яку малювало найбільше людей». На ній — Віктор Ющенко у центрі жовтогарячого Майдану. Володимир ходить і їздить мало не по всій Україні, пропонуючи тисячам «бійців» і симпатиків помаранчевої революції зафарбувати по квадратику (вся картина розбита більш як на 2 тисячі клітинок за принципом ігрового поля «морського бою»). Потрапивши у травні в редакцію «України молодої», пан Заєць, як він зізнається, влучив просто у яблучко. Адже отримав не лише три з гаком десятки замальованих клітинок, а й можливість реалізувати головну свою мрію, пов'язану з рекордним полотном, — залучити до роботи над картиною самого Президента Ющенка.
Було це так. Очікуючи, що в суботу Віктор Ющенко буде на з'їзді «Народного союзу «Наша Україна», «УМ» викликала Зайця з його Барщини, де художник усе намагається провести до хати газ. Аби Володимир потрапив на партійний форум, ми акредитували митця у Палац культури КПІ. Охоронцям пояснили, що пласка дерев'яна коробка-«трансформер» – це новий різновид станкового живопису, схрещений із передвижництвом. Відтак від нас Заєць отримав завдання очікувати, коли нарешті завершить промову головний герой картини і бути напоготові, щоб Президент не проскочив до свого автомобiля, не виконавши важливу малярську місію.
План спрацював. Допомогло ще й те, що В.Ю., всупереч намаганням охоронців-оборонців, обліпив натовп однопартійців, журналістів та іншого люду. Одні намагалися передати якісь документи, інші — отримати коментар, ще інші вимагали автографа або просто прагнули потиснути руку чи сфотографуватися поруч. Глава держави з боями пробивався до машини (чорного «Мерседеса» зі звичайними, а не урядовими номерами). На передньому сидінні вже чекала змучена Христинка. «Вікторе Андрійовичу, картина, картина!» — редактор «УМ» Михайло Дорошенко маневрував між «бодігардів», підтягував до Президента Володимира Зайця з його «одороблом» і на ходу пояснював Ющенкові про сенс рекордного полотна. Як художник-аматор, Віктор Андрійович не міг пропустити нагоди зробити пару оранжевих мазків. «На капот її!» — розпорядився Президент, і натовп відсунувся поперед «Мерса». Рама-«трансформер» із полотном лягла на машину. Зрозумівши непересічність цієї мистецької затії, Ющенко навіть покликав із салону доньку. Тож квадратики із координатами 13-16, 14-16, 14-17, 14-18 замальовували у дві руки. Розташовані вони, до речі, над тим блоком, який «закрили» мешканці Ющенкової Хоружівки (Заєць устиг змотатися і в рідне село Президента).
«А намалюй іще татові на пальто квіточку», — сказав Віктор Андрійович, маючи на увазі, мабуть, те, що художник забув зобразити на портреті звичну для Ющенкового верхнього одягу хустинку, яка традицiйно визирає з нагрудної кишені. Відтак лівий бік центральної фігури прикрасила оранжева ляпка від малої Христинки.
Коли авто поїхало, Володимир Заєць був на сьомому небі від щастя. Загалом, за словами митця, на цьому з'їзді він додав у реєстр учасників малювання картини майже сорок осіб. «Але ж головне для мене зараз уже не просто кількість, а якість», — зазначає Володимир. Уже після Ющенка дав свої координати й Петро Порошенко, який зголосився пізніше не тільки зафарбувати «свій» квадрат, а й трохи допомогти по-спонсорськи.
Загалом, за підрахунками «УМ», білими станом на вечір суботи лишалося всього чотири десятки клітинок. Тобто до завершення картини, яку Заєць хоче подарувати Президентові, вже зовсім небагато.
На знак поваги до улюбленої газети, яка посприяла в залученні до полотна самого Ющенка, художник вивів на тій частині картини, яку малювали «УМники», синенький логотип «Україна молода» — так, наче це ще один транспарант на Майдані. Зрештою, такий там справді був.
Володимир пообіцяв обов'язково запросити нас на церемонію реєстрації рекорду. А ще попросив вигадати назву для цього нового виду мистецтва.
«Мас-арт»? Це Зайцеві не сподобалося. А ось «УМний» варіант «арт-мас» він прийняв із задоволенням. Користуймося.