Більшість українців наразі не відчули на собі позитивних змін після майже піврічного правління нової владної команди. Але водночас, як не парадоксально, це не заважає їм довіряти «помаранчевому» керівництву України. Такі думки народу з приводу результатів роботи Президента Ющенка і Ко зібрала громадська організація «Пора» (та, що «чорна»), яка впродовж другої половини червня провела за всіма правилами соціології опитування в усіх обласних центрах країни.
Певним парадоксом є те, що, спостерігаючи позитивні зрушення в Україні загалом (їх відзначають 49% опитаних), лише третина опитаних каже, що покращення ситуації в країні торкнулося їх особисто. Натомість аж 55% українців не відчули щодо себе ніяких змін, а 16% опитаних заявили про погіршення ситуації як в Україні, так і у своєму житті. Попри це — очевидно, ще перебуваючи під впливом обіцянок на Майдані, — наш народ довіряє керівництву країни. Діалог між народом та владою учасники опитування оцінюють на «трійку», але тільки 16% пояснюють це небажанням чиновників звертати увагу на проблеми людей. Значно більше людей — 42% — вбачають тут перешкоду в бюрократичній системі, а 32% — у недосконалому законодавстві. Цікаво, що аж 20% опитаних звинувачують у відсутності діалогу сам народ, який не проявляє громадських ініціатив.
* * *
До речі, сама «Пора» перед позавчорашньою презентацією журналістам результатів опитування зіткнулася з повним нерозумінням та небажанням вести діалог представників нової влади — тієї самої, за яку «Пора» боролася під час помаранчевої революції. Правоохоронці, які патрулюють на Майдані, намагалися вигнати «пористів» з-під монумента Незалежності, де ті зібралися. «Ви не маєте права тут стояти з плакатами! Мені ваша заявка на акцію нічого не говорить. Це охороняємий об'єкт! Ідіть звідси хоч би під фонтан», — сказав черговий зміни, не бажаючи представитися. На фотографів, які знімкували сварку, міліціонер гримав не менше: охоронця порядку відверто дратувало, що він став об'єктом фотозйомок. «Пористам» довелося довго цитувати міліціонеру витяги з різних законів та Конституції, а також обіцяти, що «коли Луценко побачить його фотографію в інтернеті, йому буде дуже цікаво».
* * *
Повернемося до цифр. За даними опитування, найкращим способом впливати на дії влади третина українців вважає вуличні масові акції (26%) та революцію (3%). На думку активістів «Пори», нову владу має насторожити така готовність людей до крайніх методів тиску.
Аби попередити «помаранчевого» Президента про «вуличну» загрозу і розповісти про реальну картину щодо настроїв людей та їхнє невдовлення відсутністю позитивних змін (бо, на думку «пористів», підлеглі-бюрократи ніколи не розкажуть Ющенку повної правди про ситуацію в країні і не покритикують його), «Пора» попрямувала одразу до Секретаріату Президента. Акцію назвали «З Майдану на Банкову». «Громадянські соціологи» охрестили себе помічниками Віктора Ющенка — мовляв, вони допомагатимуть йому дізнаватися правду про реалії життя українців, тобто стануть посередниками між владою і народом. Зокрема, «пористи» мають намір робити в Києві схожі опитування щотижня.
Утім Президент не зміг оцінити благочинних намірів «пористів», бо мав у цей день зустрічі з громадськістю Сумщини. Натомість біля відомого голубого паркана, який виконує подвійну функцію, в тому числі обороняє Секретаріат від нашестя зайвих пікетників, відбулася майже протокольна зустріч із заступником держсекретаря Іваном Васюником. Той подякував за принесені у великій коробці заповнені анкети соцопитування, дещо здивувався цифрі 55% щодо відсутності змін у житті українців і висловив готовність співпрацювати з «Порою».
* * *
Щоб владна верхівка не забувала про свої слова одразу після подібних зустрічей та обіцянок, до вищезгаданого паркана «пористи» прив'язали помаранчеву нитку, яка тягнулася із самого майдану Незалежності, де був закріплений її другий кінець. Також «вічні революціонери» передали Президентові велике помаранчеве полотнище з написаними побажаннями, зібраними кілька хвилин тому на Майдані. В основному перехожі писали: «Хочемо жити краще!».
«Нічого в країні не змінилося. У нас у місті хліб та інші продукти дорожчі, ніж у Києві!» — поскаржився «УМ» безробітний херсонець Віктор Міщенко, підписавшись на полотні «Самий хорошый і самый нищий Херсон!».
Пенсіонерка з Києва Лариса Полякова висунула цілу низку претензій до нової влади, за яку вона стояла на Майдані. Зокрема, як пані Лариса розповіла «Україні молодій», від збільшення пенсій прибуток у неї не зростає, бо ціни теж ростуть. Бажає вона Ющенкові і швидших темпів роботи, а саме — пошвидше доводити до кінця розпочаті ним кроки. «І зі злодюгами тими потрібно пошвидше розібратися, щоб люди знали, що вони за це зло, яке зробили для народу, поплатилися!» — натякає на попередню владу жінка.
Висуваючи одну за одною претензії, усі додавали: «Однак ми ще маємо надію на краще». «Ще мало часу минуло, треба почекати», — сказала й жінка-двірник, яка з насупленим виразом обличчя лезом здирала з глянцевої поверхні кам'яних оздоблень майдану Незалежності наклейки вже іншої «Пори» («жовтої») зі списком «нечистоплотних» осіб у новій владі. «Ця «Пора» взагалі совість утратила. У нас у селі на дзвіниці церкви чорною фарбою написали «Пора», — злісно додала прибиральниця.
На запитання «УМ», скільки ще часу люди готові сподіватися на серйозні позитивні зрушення в країні і коли може луснути їхнє терпіння, «сторонні» учасники акції здебільшого знизували плечима. Що ж, кредит довіри, даний владі на Майдані, ще чинний. Вочевидь, щоб він протримався якомога довше, представники владної верхівки як заповідь мусять сприйняти один із написів на вищезгаданому полотнищі: «Слухай людей, які тебе обирали!».
А помаранчевої нитки, яка з'єднала «оборонний мур» Секретаріату Президента й Майдан, через пару годин уже не було. Однак «пористи» з цього трагедії не роблять і, як і більшість українців, продовжують сподіватися на розвиток діалогу. Зокрема, сьогодні в них запланована в СП зустріч на тему розробки концепції розвитку співпраці громади та влади.