Редакцію опозиційної газети «Народна воля» отшрафовано на 100 мільйонів білоруських рублів (це приблизно 46 тисяч доларів США). Так продовжилася боротьба білоруської влади з опозиційною пресою.
Саме в 100 млн. місцевих рублів суд Ленінського району Мінська нещодавно оцінив честь і гідність одного з партійних лідерів Білорусі — глави Ліберально-демократичної партії (ЛДПБ) Сергія Гайдукевича. Приводом для звернення останнього в суд стала публікація на сторінках «Народної волі» про тісну співпрацю ЛДПБ з режимом Саддама Хусейна під час перебування того при владі в Іраку. Йшлося про конфіденційні угоди між білоруською й іракською сторонами, у результаті яких два диктаторських режими допомагали один одному. Зокрема, Гайдукевич нібито заборгував колишньому іракському режиму майже мільйон доларів, який не віддав до цього дня: як відомо, «друг Саддам» наразі чекає суду як міжнародний злочинець.
Що ж стосується особистості Гайдукевича, то його репутація досить сумнівна. За останні років десять він устиг виявити себе в зовсім різних, часом протилежних «амплуа»: то соратника Жириновського, то його опонента, то опозиціонера щодо Лукашенка, хоча і дуже згідливого, то палкого прихильника влади, який лає чимдуж усю можливу опозицію. Візити ж в Ірак, крім представників партії Гайдукевича, здійснювали тільки представники влади, причому люди, близькі до президента Лукашенка.
Під час судового процесу співробітники «Народної волі» пред'явили, як вони вважали, документальні докази своєї правоти. Це офіційні матеріали урядових установ США, у яких подано точні зведення з виділення квот на сиру нафту Ліберально-демократичнiй партії іракською владою часів Саддама Хусейна. Але суддя Любов Валевич не взяла документи до відома і назвала їх підробкою.
Ніяк не позначилося на підсумках розгляду і свідчення колишнього першого заступника Гайдукевича, який залишив партію, — він казав, що свого часу від імені шефа особисто брав участь у переговорах із владою Саддама про одержання квот на сиру нафту від іракської диктатури.
«Якщо виходити з існуючої практики судів, то навіть по кримінальних справах, пов'язаних з убивством людини, родичі загиблого одержують як компенсацію за моральний збиток у десятки разів менше, ніж зараз присуджено на користь Гайдукевича», — пише в одній зі статей редактор «Народної волі» Йосип Середич. Він зазначає, що редакція наполягатиме на своїх принципах. Більше того, її твердження вже знаходили своє відображення навіть у рішеннях влади. Не відмовилася ж газета в попередні роки від критики голови Білоруської телерадіокомпанії Єгора Рибакова — і ось Рибаков уже два роки перебуває за гратами, засуджений за службові зловживання...
Поки ж у справі про Гайдукевича й нафту редакція направила касаційну скаргу на рішення Ленінського райсуду у Мінський міський суд.
До речі, це не перша за останні роки спроба натиснути на «Народну волю». Кілька разів редакція щоденної газети, яка дуже оперативно реагує на події і надає трибуну всім бажаючим, одержувала попередження від Міністерства інформації. Одне з останніх — через вихід у світ на сторінках видання політичної програми нової політичної сили, яку вирішив сформувати й очолити екс-ректор Білоруського держуніверситету Олександр Козулін. Міністерство «зачепилося» за те, що нове об'єднання не зареєстроване офіційно в Мін'юсті, а тому назвало публікацію декларацій Козулина незаконною. (Пізніше колишній ректор був обраний лідером однієї з опозиційних партій — Білоруської соціал-демократичної громади). Над газетою весь минулий рік постійно висіла загроза закриття. Заступник редактора Алесь Силович на початку року, напевно, стомившись від боротьби, попросив політичного притулку в одній із європейських країн.
За словами Жанни Литвиної, голови правління Білоруської асоціації журналістів, «Народна воля» — один із символів незалежної преси в Білорусі, і якщо ми дозволимо остаточно розправитися з нею, то говорити про інститут незалежної преси, про роль цієї преси для Білорусі вже не буде можливим. Це єдина на сьогодні незалежна щоденна газета. Якщо втратимо її, втратимо дуже багато».
ДОВІДКА «УМ»
«Народна воля» — друга легенда білоруських ЗМІ після неіснуючої нині незалежної газети «Свобода». Починалася вона як державне видання («Народна газета») ще в 1991 році. Але це була та ж команда, ті ж творці, той самий лідер — Йосип Середич. Коли після «білих плям у газетах» 1995-го Лукашенко зняв Середича з посади, заснована ним нова недержавна газета «Народна воля» вийшла з шапкою, написаною колишнім шрифтом.
У липні цього року «Народній волі» виповнюється 10 років. Її тираж — майже 30 тисяч екземплярів, що досить багато в порівнянні з іншими незалежними виданнями суспільно-політичного формату. Номер «НВ» коштує 360 рублів — це як талончик на трамвай чи жетон на метро — дешевше, ніж номер будь-якої іншої опозиційної газети. Це приблизно вдвічі дорожче, ніж ціна одного номера державної газети, як-то «Радянської Білорусі» чи «Народної газети».