«Напевно, такого ще не було — щоб ми стояли по-різні боки столу», — пожартував голова білоруської правозахисної організації «Вясна» Алесь Бялецький, звертаючись до журналістів. Дійсно, зазвичай у Білорусі правозахисники і преса зустрічаються в залах суду, де по «той бік» столу розташовуються судді і прокурори.
Правозахисний центр «Вясна», що спеціалізується на виданні щорічних оглядів порушень прав людини, презентував чергову, вже сьому за ліком, подібну брошуру. Огляд-хроніка за 2004 рік виглядає набагато значнішим томом, ніж усі попередні: він товстіший майже вдвічі.
Незважаючи на те, що офіційно «Вясну» закрито (вже півтора року, як власті позбавили центр реєстрації у Мін'юсті), робота продовжується. Після парламентських виборів і референдуму, якi відбулися восени минулого року, видано їхній моніторинг. (До речі, не виключено, що організації, позбавлені ліцензії в Білорусі, незабаром будуть зареєстровані в Чехії. Як каже юрист «Вясни» Валентин Стефанович, реєстрація в чеському мін'юсті «нічого не значить у юридичному плані, але дасть велику моральну підтримку і допоможе нашій діяльності в майбутньому»).
«Незважаючи на оманну тишу на мінських вулицях, у нас триває дуже напружене суспільно-політичне життя, — відзначає Алесь Бялецький. — І якби напруги не було, природно, такої книжки ми б не видали».
Правозахисники користувалися насамперед власною інформацією, яку відстежували 18 філій «Вясни» у найбільших містах країни. Використовувалися й інші можливі джерела, у тому числі ЗМІ та інтернет-сайти. Але навіть при такому розкладі не всі порушення прав людини потрапили в огляд. «Ми намагалися відбивати інформацію максимально повно, але зібрати всього неможливо, щось ми пропустили», — говорять у «Вясні».
Яка ж користь від цих книжок у м'якій палітурці, що виходять у світ на трьох мовах — білоруській, російській та англійській (у даному випадку — 500, 300 і 300 примірників відповідно)? На думку правозахисників, насамперед це хроніка злочинів режиму Лукашенка, і викладені факти обов'язково знадобляться для майбутнього розгляду після зміни ситуації в країні. Адже в оглядах подій згадуються прізвища злочинних суддів, прокурорів, міліціонерів. І потім, такі книги, за словами пана Бялецького, — «це своєрідний пам'ятник тим людям, що, незважаючи на складну ситуацію, борються проти диктатури, намагаючись відстояти принципи демократії і прав людини». За цією доповіддю — реальна боротьба реальних людей, реальні долі, і все це залишиться в історії завдяки тому, що книжка вийшла.
Крім того, час показав, що доповіді і книги «Вясни» часом стають документами, які впливають на реальну політику. Так, недавно стало відомо, що саме на основі хронік «Вясни» було підготовлено останній документ Європарламенту щодо Білорусі.
Міжнародна оцінка ситуації з правами людини в Білорусі дуже погана для її влади — офіційний Мінськ у цивілізованому світі сприймають як абсолютно тоталітарний, диктаторський режим. Алесь Бялецький і його соратники не бачать для Лукашенка іншого виходу, окрім як здатися і піти у відставку. «Білоруська влада сидить по вуха в лайні. Прийде час, коли вона буде розгрібати це лайно, і наші доповіді будуть сприяти цьому процесу», — вважає Бялецький. Інше питання — коли це відбудеться. У середовищі білоруської опозиції схильні вважати, що в будь-який момент закручування гайок може привести до того, що вони зірвуться, і тоді ситуація дуже швидко зміниться. Причому головну роль можуть зіграти навіть не діячі опозиції і правозахисники, а, як висловився керівник «Вясни», «просто люди, яких усе це дістане».
«Ми констатуємо, що ситуація з правами людини значно погіршилася, і сьогодні в країні в місцях позбавлення волі перебувають вісім діячів опозиції, включаючи Павла Северинця і Миколу Статкевича, котрі недавно одержали по 3 роки обмеження волі за організацію протестів проти референдуму восени минулого року. За словами юриста «Вясни», особливість останніх «посадок» у тім, що «білоруська влада не напружує себе пошуком компромату в переслідуванні політичних опонентів, як це було раніше, коли підводилися якісь економічні злочини, що нібито вони зробили. Зараз влада просто саджає у в'язницю того, хто їй не подобається і кого вона хоче посадити».
Один із прикладів — колишній міністр і дипломат Михайло Маринич 4 роки тому висунув свою кандидатуру на президентських виборах. У грудні, просто напередодні Нового року, він був засуджений на три роки колонії з конфіскацією майна за крадіжку комп'ютерів в американському посольстві в Мінську. При цьому представники самого посольства заперечували факт крадіжки! Незабаром після винесення вироку Маринич пережив інсульт. Його син Павло прийшов на презентацію огляду «Вясни», щоб повідомити журналістам про тиск на родину Мариничів з боку влади, який «продовжується і підсилюється». Саме завершився судовий процес щодо позову Мариничів про конфіскацію майна в квартирі, де мешкають дружина і двоє синів політв'язня. «Суд виніс рішення залишити матері праску, мені — телевізор, а братові — велотренажер, — говорить Павло. — Інше конфісковано. За сорок років роботи моєї матері, яка має урядові нагороди, вона змогла довести в нашому чуді-суді, що заробила тільки одну праску!» У принципі, надії на те, що вдасться відсудити майно, майже не було. Подача позову — це форма фіксації порушень з боку офіційних структур.
Павло Маринич упевнений, що в майбутньому документи, які фіксують ці порушення, слугуватимуть матеріалами для порушення кримінальних справ: «У суді я відкрито сказав, що кожен нестиме персональну відповідальність за всі скоєні злочини. І що навряд чи доведеться посилатися на Лукашенка чи якісь злочинні накази».
Олександр Лукашенко – про те, як в Україні готують революцію для Білорусі
Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявляє, що революція в Білорусі готується в інших країнах. «Тут немає бази для революції. А раз немає опори, то ця опозиція, ці «вузли» формуються в Польщі, Прибалтиці, Україні і, в тому числі, у Росії, — заявив Лукашенко днями в інтерв'ю російському телеканалу «ТВ-Центр». — Це готується й для Росії. Але наразі для Білорусі, де хочуть розіграти основний сценарій і показати, що навіть якщо немає бази, то «свобода й демократія» і тут переможуть».
«Чотири проплачені колони готуються в Польщі, Україні, Прибалтиці й Росії, а п'ята колона перебуває тут», — вважає білоруський «бацька». За його словами, «щоб не було революції, треба не війська готувати, а складати зараз іспит перед народом — побільше будувати житла, щоб зарплата була нормальна, щоб економіка нормально працювала».
«І не буде ніякої революції. Тому що підуть одні «відморожені», а з «відморозками» буде розмова особлива», — сказав президент РБ, зауваживши, що захищатиме «свій народ, державу й владу президента».