Пасажири, які за старою звичкою хотіли купити свіжу газетку в столичному метро, вчора не знайшли на місці жодного лотка чи стелажа. Розчинилися в повітрі й сусіди розповсюджувачів преси — торговці шкарпетками, батарейками та іншим дріб'язковим товаром. Керівництво метрополітену, як обіцяло місяць тому, «попросило» всіх звільнити площі, ліквідувавши 552 робочих місця. «Підземка» наче вимерла. Залишилися тільки деякі павільйони, які, за словами начальника КП «Київський метрополітен» Миколи Шавловського, відповідають всім вимогам і не перешкоджають проходу пасажирів, та ще набридливі «мобільні» торгаші, які продовжували ходити по вагонах та пропонувати карти, ручки та журнали, незважаючи на регулярні рейди міліцейських бригад. «Усі станції чисті, жодного лоточника немає і не буде, і в нас вистачить сил та працівників міліції управління метрополітену і нашої воєнізованої охорони, — підкреслив пан Шавловський. — Якщо треба буде, я даю слово, ми візьмемо ще додатково на роботу людей для охорони, але забезпечимо повний порядок». Як ми вже повідомляли раніше, всі пересувні засоби торгівлі разом із продавцями мали зникнути з метро до 1 липня — натомість люди повинні були переміститись на столичні ринки.
За традицією, яка склалася протягом останнього року, заборона викликала чергову хвилю протесту підприємців, які заробляли собі на життя саме «підземною» торгівлею. Учора на Хрещатику грав духовий оркестр, а чималий натовп, який зібрався перед будівлею столичної міськради, був забарвлений у жовто-оранжеві кольори і здалеку скидався на святкове збіговисько. Втім людям було не до веселощів — вони вимагали від представників влади відповідей на головне питання: хто залишиться в метро, і за яким принципом місто визначатиме щасливих володарів дозволу на роботу. На головах у пікетників жовті пов'язки із написом «Мер Омельченко відібрав у нас роботу», в руках — оранжеві повітряні кульки із гаслом «Європейській столиці — чесного мера».
До пікетників вийшов заступник голови КМДА, депутат Київради Микола Георгієвський, який пояснив, що у метрополітені залишиться близько 300 робочих місць, здебільшого стаціонарних кіосків, які відповідають усім вимогам і не знаходяться на шляхах евакуації. Крім того, в метро залишиться преса, медикаменти та предмети гігієни, батарейки, квіти, сувеніри, напої у пластику (крім спиртних) та їжа у герметичній упаковці, причому список можна буде доповнити. Але ніяких столиків-лотків у вестибюлях не буде — ці товари обов'язково продаватимуться у кіосках, дизайн та розміщення яких днями затвердить спеціальна комісія. А поки триватиме «велике переселення», протягом найближчого місяця газети можна буде продавати зі стійок.
Тим часом мер Києва Олександр Омельченко стверджує, що в організації таких акцій зацікавлені певні політичні сили, які нечесно грають у битві за місто: «Ви почитайте ті листівки, які роздаються на вулиці, там же все зводиться до дострокових виборів мера. Висновок — це не політики, а політикани в ролі народних депутатів та депутатів міськради, які застосовують брудні технології боротьби за владу в Києві. Місто хочуть «роздерибанити» так, як розграбували Україну за 9 років. Я маю на увазі приватизацію, коли продавались не збиткові підприємства, а найкращі, стратегічні. І ви повинні це розуміти».