Таку собі безрозмірну багатопрофільність одного з кременчуцьких машинобудівних підприємств виявили нещодавно співробітники податкової міліції Полтавщини. Керівні машинобудівники перекваліфікувалися на... поліглотів і намагалися вивезти за митну територію України одразу 264 тисячі дисків до систем лазерного зчитування формату CD-R із записом навчального посібника «Аудіовізуальний практикум «Англійська для всіх». При цьому на тій же таки митниці задекларували загальну вартість вантажу — понад 213 мільйонів гривень.
За такою «мужицькою» арифметикою один диск повинен був коштувати близько 800 гривень! Для тих, хто ще не користується найсучаснішими носіями навчальної чи пізнавальної інформації, нагадаємо, що справжня ціна одного екземпляра аналогічного ліцензованого «натурпродукту» не перевищує... 30 гривень. Навіть диск із фірмовим «непіратським» програмним забезпеченням комп'ютера «тягне» тільки на 500 грн. Звідки ж узялися ті 800 за звичайну «штамповку», та ще й фальсифіковану (експерти з'ясували, що записана на ній інформація не відповідає опису в супровідних документах)? Певно, з тієї ж «стелі», яка дозволяла спритникам при згаданій експортній операції «намалювати» так зване від'ємне ПДВ загальним обсягом 43 мільйони гривень. Саме на таку суму вони «кинули» б рідну державу внаслідок формування «віртуального» податку на додану вартість.
Але «прокрутити» тіньову, суто кримінальну схему власного збагачення їм цього разу не вдалося. Податкові міліціонери затримали підозрілий вантаж із ледь не «золотими» дисками на Київській регіональній митниці. Вже порушено кримінальну справу за «контрабандною» статтею. Водночас податківці в погонах зараз активно відпрацьовують задіяних для проведення псевдоекспортної операції контрагентів, відстежують шляхи надходження до вантажу контрольних марок тощо. Як з'ясувалося, подібна багатомільйонна оборудка з псевдоекспортом для керівників згаданого кременчуцького підприємства — вже не перша. Змінювалися тільки декларовані ними для вивезення за кордон товари. Хоча практично завжди були вони вельми екзотичними, далекими від виробничої спеціалізації машинобудівників.
Головний податковий міліціонер Полтавщини Михайло Кривошей трохи підняв завісу над особливою принадністю, «суперприбутковістю» таких схем. За його словами, там «гуляють такі дисконти», які дозволяють від 30 до 40 відсотків тіньового «навару» спрямувати безпосередньо в кишеню керівника підприємства-псевдоекспортера.