Древні й мудрі казали — скажи мені, хто твій друг... Пан Петро Масляк витратив багато нервів і часу на розвінчання соціологічної служби Центру Разумкова. Нервів — бо йому не сподобалися оприлюднені результати травневого дослідження. Часу — бо змушений був навідатися до знайомого соціолога, який у щирій розмові повідав академіку таємниці нинішньої соціології. Прізвище «відомого фахівця» з соціології пан Масляк не розголошує, але повідомляє, що той останнім часом «піднявся», багато всього накупив і консультував академіка «на своїй крутій дачі за шашликами».
Але для академіка пояснимо. Соціологія — не те заняття, що робить людей мільйонерами. Це звичайна робота, що дає звичайні статки. І якщо вам, пане академіку, потрібна консультація від звичайного соціолога — користуйтеся метро. А хочете від продажного — тоді на «круту дачу».
Можливо, знайомий Петра Масляка, згаданий у матеріалі, дійсно отримує гроші за те, щоб видати потрібний результат, а не провести об’єктивне дослідження. Це питання сумління неназваного соціолога і самого пана Масляка — з ким водити знайомство. Можливо, «знайомець» — саме з тих «академічних соціологів», які видавали потрібні владі результати екзит-полів, а потім по три-чотири рази їх змінювали, аби наблизити до даних ЦВК?
І ще кілька зауважень.
Перше. На жаль, академік вдається до прямого перекручування фактів. Цитую: «На думку поважних науковців центру, до них («актуальних» проблем. — А.Б.) належить не те, як звести кінці з кінцями чи перемогти злидні, масове безробіття ... (далі йде довгий перелік. — А.Б.). Але, на думку «спеціалістів», виявляється, що пересічні українці переймаються зовсім іншими «життєво важливими проблемами». Серед них ... — про подвійне українсько-російське громадянство і другу державну (російську) мову в Україні». Звертаю увагу на те, що ані в питаннях анкети, ані у прес-релізі не йшлося про важливість тих чи інших проблем. Ніхто з експертів Центру Разумкова не заявляв, що ці проблеми є найважливішими для громадян. Досліджувалося лише ставлення громадян до низки питань, у тому числі і до тих, які виокремив Масляк. Доводжу до відома академіка, що громадяни мають власну думку не лише з найгостріших питань, а й із менш важливих. І якщо ця думка комусь не подобається, то навряд чи це є проблемою всього суспільства. А актуальні проблеми, що хвилюють українське суспільство — від «як звести кінці з кінцями» до СНІД і туберкульозу Центр Разумкова досліджує вже шостий рік, і його експерти багато про це написали. Варто пану академіку ознайомитися з журналом Центру або зайти на відповідну інтернет-сторінку...
Друге: Центр Разумкова не радить новій владі порушувати ці питання так, як здається п. Масляку, а лише оприлюднив думки населення з цього приводу.
Третє: віце-президент Академії наук вищої школи України «не помітив», що дослідження було проведено не лише соціологічною службою Центру Разумкова, а спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. Звичайно, «справжній науковець» завжди відкине ті факти, які не підтверджують його «гіпотезу». А тим читачам, яким цікаві і «незручні» факти, повідомимо: відмінність між собою результатів, отриманих двома організаціями, не перевищувала похибку вибірки.
Соціологічна служба Центру Разумкова завжди проводила і проводить максимально об’єктивні дослідження. Така позиція не залежить і ніколи не залежала від того, хто виступає замовником дослідження, або питань політичної доцільності або недоцільності.
Результати ж соціологічних досліджень — лише дзеркало суспільства. У будь-якому суспільстві є люди, які не поділяють думку більшості. Але, на щастя, не всі з них вважають, що в світі існують лише дві думки — своя і неправильна.
Андрій БИЧЕНКО,
директор соціологічної служби Центру Разумкова.