За останні чотири роки це в Енергодарі, що в Запорізькій області, вже треті «мерські» вибори (останнього голову міста-супутника Запорізької АЕС депутати міськради відставили 9 лютого). Попри «укорочений» термін перебування на посаді — до березневих виборів 2006 року, на портфель мера претендувало аж десятеро осіб. Вважалося, що «каліфом на годину» можуть стати передусім протеже дирекції ЗАЕС, керівник будорганізації Володимир Сірко, директор Енергодарської школи боксерів, екс-тренер відомих у боксі братів Сидоренків Володимир Манзуля, секретар міської ради Тетяна Плахотна чи перший заступник мера Владислав Дяченко. «Бунтівного» Івана Морщавку, 59-річного директора «Спеценергоремонту», міськвиборчком спершу навіть не реєстрував.
Відновлювати справедливість голова міської організації Партії захисників Вітчизни поїхав до Києва (в Енергодарі Морщавку називають «людиною Юрія Кармазіна», відомого народного депутата з «Нашої України»). Добився участі у виборах — і переміг, хоча довелося навіть устрявати в бійку з представниками «Слов'янського братства». «Вічного опозиціонера» часів Кучми підтримала ледь не чверть виборців; Дяченко набрав майже на 6 відсотків голосів менше; «людина ЗАЕС» — трохи більше 10.
Коментуючи дещо несподівані результати виборів, голова Запорізької облдержадміністрації Юрій Артеменко зауважив, що «розкладка» електорату дає додаткову роботу соціологам та політологам — і ніяких підстав для судового оскарження. Та «губернатор» помилився: пан Дяченко з поразкою не змирився. Одержати будь-які пояснення у мерії чи міськвиборчкомі не вдалося: «сіли» на лікарняний пані Плахотна і керівник прес-служби ради пані Мороховець; недосяжними для спілкування виявилися і пани Дяченко з Шавиріним, головою міськвиборчкому, а прості члени міської виборчої комісії чомусь «не в курсі».
Що ж до Івана Морщавки, то він, спершу подякувавши «УМ» за підтримку його акцій спротиву «ще проти того режиму», пояснив: «Огризки» злочинної влади будь-що намагаються відтермінувати передачу портфелів, аби побільше вкрасти». «Без п'яти хвилин мер» каже, що його першим кроком на новій посаді буде розпуск міської ради. «Аби запобігти зловживанням , я запропонував накласти тимчасовий мораторій на перерахування коштів із бюджету і рахунків комунальних підприємств, а депутати відмовилися, — обурюється Морщавка. — Та в мене досить документів, щоб довести: вибори міської ради у 2002 році не були легітимними».
Аргументи Дяченка? Позивач вважає, що «не там» друкували бюлетені. «Так мерія ж і дала хід відповідній угоді, — нагадує Іван Морщавка. — Аналогічна ситуація була й під час попередніх виборів міського голови. Тоді виготовлення бюлетенів довірили навіть незареєстрованому підприємству! Я оскаржив результати голосування , проте суд визнав «папірці від Петра з Кособокова» легітимними бюлетенями. То як тепер можна приймати протилежне рішення?». Морщавка добився, щоб справу про його обрання передали до Запоріжжя. Каже, що має надію на об'єктивність місцевого суду Орджонікідзівського району. Адже в Енергодарському місцевому суді аргументи позивача Дяченка оцінювала б... суддя Дяченко, дружина пана Владислава.
Тим часом, подейкують, Владислав Дяченко днями відвідав Київ — аби заручитися підтримкою лідерів своєї партії, «Трудової України». Дивись, і підсоблять київські очолити місто, яке іноді називають «енергетичною столицею країни»?