У Верховній Раді України створено робочу групу з доопрацювання урядових законопроектів.
З боку уряду координуватимуть діяльність робочої групи перший віце-прем'єр-міністр Анатолій Кінах, віце-прем'єр Олег Рибачук та міністр економіки Сергій Терьохін. Позавчора ввечері ця робоча група розпочала роботу. Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко просить парламент прийняти законопроекти щодо СОТ, житлового будівництва та забезпечення ефективної бюджетної політики.
Ідеться, зокрема, про ухвалення чотирнадцяти законопроектів щодо вступу України до СОТ. При цьому глава уряду підкреслила, що документи необхідно ухвалити пакетом.
Міністр економіки України Сергій Терьохін пояснив, чому уряд поспішає з прийняттям цих документів. За словами міністра, якщо до кінця липня Україна не вирішить усі проблемні питання щодо вступу до Світової організації торгівлі, то на грудневій сесії країн-членів СОТ у Гонконгу нашу державу не приймуть до цієї організації. Він звернув увагу на значні фінансові вигоди, які матиме Україна від вступу до СОТ: через припинення антидемпінгових розслідувань, компенсаційних заходів, скасування квот Україна лише за рік отримає 1,5 мільярда доларів США. А сьогодні на черзі вступу до СОТ стоять В'єтнам, Росія, Казахстан, і, якщо хоч одна з цих країн висловиться проти вступу нашої держави, її не приймуть до цієї організації.
Серед документів, які стосуються змін до держбюджету, Прем'єр виокремила законопроект щодо виплати 320 мільйонів гривень заборгованості шахтарям. Вона утворилася за період до 1 січня 2005 року. Цього року гірникам зарплату сплачують вчасно. До речі, за словами пані Тимошенко, уряд має намір найближчим часом прийняти нову Програму щодо реформування вугільної галузі, а тим часом підготовлено відповідний проект указу Президента України. У пакеті щодо бюджетної політики є також два законопроекти щодо стабілізації цін на ринку харчових продуктів і здійснення державних інтервенцій на споживчих ринках.
Юлія Тимошенко прокоментувала скандальне повідомлення про нібито непартнерську поведінку української сторони в питаннях розрахунків за спожитий туркменський газ. Газета «Коммерсант» напередодні виступила з публікацією, що нібито Росія і Туркменістан перебувають на межі повномасштабної газової війни з Україною. Часопис наводить слова Сапармурата Ніязова, який зажадав, аби Україна перейшла в 2006 році на оплату поставок туркменського газу в грошовій формі, і назвав нинішню товарну практику розрахунків «небаченим шахрайством» і «невиконанням обов'язків». За інформацією УНІАН, міністерство закордонних справ Туркменістану заявило про заборгованість, яка нібито існує за товарними розрахунками, на суму понад 560 мільйонів доларів. Проте на позавчорашньому брифінгу українського МЗС навели інші дані, згідно з якими офіційна державна заборгованість перед Туркменістаном станом на 1 червня 2005 року становила 140,9 мільйона доларів.Надвечір того ж дня Прем'єр Юлія Тимошенко запевнила представників ЗМІ, що інформація, яку має уряд, свідчить: НАК «Нафтогаз України» гарантує безперешкодне постачання «блакитного палива» в нашу країну. Глава уряду, за її словами, має намір невідкладно розібратися із заявами, які пролунали, і дати повний коментар з цього питання через тиждень-два. Прем'єр при цьому звернула увагу, що газ постачається через посередницьку структуру — корпорацію «РосУкрЕнерго».
Прем'єр Юлія Тимошенко висловила занепокоєність станом експорту металургійної продукції. Для утримання макроекономічних показників на запланованому рівні цей сектор економіки є дуже важливим. Пов'язані з металургією гірничо-збагачувальні комбінати цього року втратили частину своїх ринків, зазначила Прем'єр, у зв'язку зі світовою кон'юнктурою і активною маркетинговою політикою Китаю та Індії. Тому уряд має намір підтримати приватні металургійні підприємства для проведення їх реконструкції і зобов'язався не збільшувати тарифи на енергоносії та перевезення їхньої продукції «Укрзалізницею». За приклад глава уряду навела модернізацію, яка почалася на Алчевському меткомбінаті, чиїм власником є фінансово-промислова корпорація «Індустріальний союз Донбасу». Водночас Прем'єр не втрималася, аби не дорікнути металургійним олігархам за їхню непатріотичну позицію у попередні роки. «Чотири роки, коли ринок металопрокату був на піднесенні, — зазначила Юлія Тимошенко, — в реконструкцію виробництва вкладалися вкрай недостатні суми. Ці кошти як прибутки акумулювалися за межами України».
Позавчора ж Голова Верховної Ради України Володимир Литвин висловив переконання, що до завершення сьомої сесії парламент встигне ухвалити необхідні законопроекти.