У розслідуванні резонансної справи Скнилівської авіакатастрофи, яка сталася 27 липня 2002 року і внаслідок якої загинуло 77 осіб, сьoгоднi поставлять крапку. Учора Військовий апеляційний суд Центрального регіону після піврічного судового розгляду у переповненій журналістами та потерпілими залі суду визнав винними у трагедії п'ятьох посадових осіб, яких, згідно із судовими рішеннями, буде позбавлено волі.
Вирок зачитували із самого ранку і майже до вечора, але пiсля 140 cторiнок тексту слухання перенесли на сьогоднi. Однак, як прокоментував «УМ» адвокат помічника керівника польотами під час авіашоу Юрія Яцюка Віталій Домашовець, після заслухання першої частини вироку стало зрозуміло, що обвинуваченим присудять ту міру покарання, яку вимагала обвинувачувана сторона — держава. А саме для командира екіпажу злощасного Су-27 Володимира Топoнаря — 15 років позбавлення волі, другому пілоту Юрію Єгорову загрожує 10 років ув'язнення, заступнику командувача 14-го авіакорпусу генералy Анатолію Третьякову і вищезгаданому Юрію Яцюку — по 7 років і екс-керівнику служби безпеки польотів 14-го авіаційного полку Анатолію Лукіних — 5. Державне обвинувачення також вимагало на п'ять років засудити командира військової частини А-3123 «Озерне», якій належав Су-27, Анатолія Дзюбецького, але суд у його діях складу злочину не знайшов. Тим паче що під час авіакатастрофи Дзюбецького у Львові взагалі не було, хоча і справу на нього було порушено. Але до технічного стану літака, підзвітного Дзюбецькому, у суддів претензій не було. Натомість основні звинувачення стосувалися людського факторa, а саме непідготовленості обвинувачених осіб до здійснення такого польоту з демонстраціями трюків вищого пілотажу. Також суд вбачає вину засуджених у тому, що вони здійснювали трюки у забороненій для пілотажу зоні, зокрема над глядачами. Суворість вироку була аргументована тим, що yнаслідок трагедії загинула велика кількість людей, майже триста осіб були травмовані, а також yнаслідок недбалого ставлення до своїх службових обов'язків, у чому звинувачує суд військових, держава втратила мільйонiв гривень. Лише Міністерство оборони, авторитет якого через цю катастрофу вкотре було підірвано, понесло втрат на одинадцять із половиною мільйонiв. Величезні кошти затрачені і на виплати компенсацій потерпілим. Зазначимо, що під час судових засідань жоден із шести обвинувачених не визнав своєї провини, але при допитах вони просили в потерпілих пробачення.
Адвокат Віталій Домашовець повідомив «УМ», що одразу оскаржуватиме це судове рішення у Верховному Суді. Адже він абсолютно не згодний не лише із такою мірою покарання, а взагалі із визнанням військових посадових осіб винними. Свою позицію Домашовець пояснює тим, що, на його переконання, слідство було сфальсифіковане. Так, адвокат не розуміє, чому під час слідчих дій до уваги не було взято фотознімків очевидців трагедії, а натомість допитували людей, які не були свiдками трагедії. Слідча група також не врахувала відеозапис, на якому, за словами правозахисника, видно, як над літаком за мить до катастрофи з'явився невідомий об'єкт. Відповідно адвокат вважає, що причиною трагедії могли стати зовсім не помилки пілотів та керівників польотів, а зіткнення цього об'єкта з Су-27, після чого від літака відлетіла якась важлива деталь.
Віталій Домашовець називає причиною упередженості слідчої групи та суду те, що, засуджуючи людей, тим самим правозахисні органи намагаються відстояти честь органів прокуратури. «Прокуратура не знає, як вийти чистою з води, оскільки одразу після трагедії вона відкрила кримінальні справи проти конкретних осіб. А це є абсурдом. Оскільки, згідно із законом, цього робити не можна, допоки не розпочалося слідство. А ті люди вже просиділи кілька місяців у СІЗО», — каже адвокат.
Не зовсім задоволені вироком і самі потерпілі. Хоча вони й погоджуються з тим терміном ув'язнення, який вимагала сторона-обвинувачувач. Але, за словами голови громадської організації «Скнилівська трагедія» Стефана Козака, покарання має нести і керівництво Львова, яке підписало розпорядження на проведення авіа-шоу. В той час мер міста Лева Любомир Буняк виступав у цій справі як свідок. Хоча якби навіть усі вимоги потерпілих щодо покарання тих чи інших осіб були задоволені, звичайно, це би не заспокоїло їхні серця. Так, під час зачитування вироку, особливо коли суддя перераховував поіменно всіх загиблих, у залі неодноразово лунав плач. Водночас з бажанням покарати винних, незадоволеним залишається і вимога отримати від держави величезні матеріальні компенсації за моральну шкоду до мільйона гривень. Потерпілі кажуть, що вони не хочуть заробити на трагедії, а просто таким чином висловлюють свій спротив державі, яка допустила цю катастрофу.