Чому Тимошенко попросила Пінчука подзвонити на «гарячу лінію»

22.06.2005
Чому Тимошенко попросила Пінчука подзвонити на «гарячу лінію»

Юлія Тимошенко.

Ми почитаємо «талмуд», а ви поїжте канапки

      Як відомо, на відсутність роботоголізму наш уряд не скаржиться. Журналісти, зрозумівши, що це засідання — надовго, купкувалися навколо двох великих столів із канапками та кавою-чаєм й починали посипати урядовців трохи злим і не завжди тихим словом. До столу з чаєм підійшов і «губернатор» Київщини Євген Жовтяк. Він чекав розгляду адміністративно-територіальної реформи, а точніше — обговорення указу про проведення АТР-експерименту на керованій ним Київщині. Так бідолаха і не дочекався: реформу Романа Безсмертного знову відклали.

      Міністри час від часу виходили на перекур.

      — Що ви там так довго обговорюєте, — питаю міністра економіки Сергія Терьохіна, який якраз прикурив цигарку.

      — Закони. Уже чотири години обговорюємо.

      — Так багато законів?

      — Там талмуд цілий!

      — Встигнете?

      — Не знаю, як це все буде сьогодні, — Терьохін збив попіл сигарети в урну. — Я зараз маю звітувати про соціально-економічний розвиток за п'ять місяців. Напевно, знову доведеться робити «селекцію» і щось переносити на наступне засідання.

      Інший міністр, який зайшов до курилки, був більш відвертим. Він сказав, що Кабмін загруз у тривалому обговоренні першого пункту не тільки через «талмуд» законопроектів. «Перше питання затяглося, бо ми з'ясовуємо стосунки щодо співпраці з Верховною Радою», — розповів посадовець (його прізвища «УМ» не називає, бо спілкувалася «без краваток і диктофонів»).

      Взаємодія цих двох гілок влади — уряду  та Верховної Ради — останнім часом справді сильно буксує. Парламент не «пропускає» багато важливих питань, ініційованих Кабміном. Від цього страждає, приміром, і стратегічна мета, визначена як пріоритетна на цей рік, — вступ у Світову організацію торгівлі. Складається так: якщо ми хочемо вступити до СОТ ще в 2005-му, то потрібно прийняти ці закони до початку депутатських канікул. Останні вже зовсім скоро. Ситуація складна. Настільки, що навіть учасники «міні-Давоса» в Києві рекомендували українцям в разі чого «відкласти початок літніх канікул парламенту».

      А найприкріше — у тому, що стара Верховна Рада та новий Кабмін ніяк не можуть почати злагоджену роботу, — уряд не завжди підтримують навіть ті фракції, які делегували до нього своїх представників. «А як ми можемо налагодити співпрацю з іншими фракціями, якщо навіть у «сім'ї» нема єдності?» — риторично запитує міністр-анонім. За його словами, Кабмін занурився у таку затяту полеміку, що вона сягнула виборів-2006.

      Зрештою уряд таки вирішив провести «селекцію» порядку денного. Частина пунктів знову переселилася у найближчі перспективи. А до питань, які пройшли «кастинг», увійшла, зокрема, постанова про порядок приватизації «Криворіжсталі».

      Близько 16:30 до зали засідань Кабміну завезли три столики на коліщатах. На них апетитно стояли канапки, салати та гарячі напої. Певне, обід добре вплинув на урядовців, бо вже за дві години вони встигли затвердити і постанову про повторну приватизацію «Криворіжсталі», і розглянути ситуацію на ринку зерна.

Надвечірня тривога Тимошенко

      Двадцять на сьому до прес-центру КМ вбігла Юлія Тимошенко. Як завжди — чарівна і добре вбрана, цього разу в рожевий костюм. Прем'єр-міністр виглядала стурбованою, але намагалася приховати свої емоції і одразу взялася задобрювати журналістів. «Ми, напевно, створимо у Кабінеті Міністрів клуб засобів масової інформації, — почала Прем'єрка, — десь півтори-дві години, щоб ви спілкувалися, всі умови для цього створимо. Ну дійсно, мені незручно, що вам довелось почекати».

      Щодо суті. «Є такі сумні підсумки, що за минулий тиждень у парламенті прийнято лише один урядовий законопроект, — поскаржилася  Юлія Володимирівна. — Провалені абсолютно всі законопроекти щодо СОТ, декілька законопроектів, які стосуються житлового будівництва». «Йдеться про те, — голос Прем'єр-міністра дедалі більше кам'янів, — що сьогодні можна ставити питання про нечітку скоординованість роботи гілок влади. Перш за все це пояснюється тим, що наближаються парламентські вибори, і у Верховній Раді в порядку денному з'явилося безліч дуже популярних, я б сказала популістських, законопроектів, які абсолютно не забезпечені реальними державними фінансовими ресурсами. Це дуже погана тенденція. А ті законопроекти, які або наповнюють бюджет, або економлять гроші бюджету, або вводять прозорі процедури, всі ці законопроекти на тому чи іншому етапі практично зупиняються в розгляді Верховної Ради». Водночас леді Ю. залишилася вірною своїй звичці випромінювати оптимізм, не зважаючи на труднощі: «Я думаю, що з наступного тижня ми спробуємо (Тимошенко зробила паузу. — Авт.) докласти максимально зусиль для того, щоб усе ж таки гармонія між гілками влади народилася».

      Пізніше вона підтвердила слова нашого міністра-аноніма про те, що «у сім'ї нема єдності», і уряд не завжди знаходить підтримку у кнопках «своїх» фракцій. «Думаю, що найближчими днями ми проведемо спільне засідання фракцій, які формували урядову коаліцію і які мають своїх міністрів в уряді, — зазначила Юлія Тимошенко. — Будемо робити все для того, щоб підготовка до виборчої кампанії не зруйнувала... Тобто підготовка така, як завжди, популярна, публічна, з великими такими заявами. Але щоб вона не зруйнувала живої, практичної і ефективної роботи. Тому тут тривога у нас є, і ми будемо працювати у цьому напрямі».

Ю. продасть більше «Криворіжсталі», ніж Я.

      «Відірвавшись» на проблемах сімейного життя уряду та Верховної Ради, Юлія Володимирівна перейшла до постанови про порядок приватизації «Криворіжсталі». Документ, за словами Тимошенко, був прийнятий міністрами одностайно. Постанова має кілька складових. По-перше, «визначено, що приватизація «Криворіжсталі» буде першою прозорою, публічною, повністю конкурентною приватизацією об'єкта державної власності за останні десять років», буде проводитися на відкритому аукціоні. «Це значить, — пояснила пані Прем'єр, — не конвертами, а значить піднімати певні картки з цінами або називати вголос ціну — прилюдно, в присутності засобів масової інформації».

      Наступна «складова» визначає, що загалом буде продано не 93,02% акцій криворізького металокомбінату, а 94,76%. Окрім «конфіскованого» у Пінчука-Ахметова пакету (він зійде з молотка на аукціоні), буде продано ще частину акцій. «Передбачено продаж 93,02% статутного фонду товариства за конкурсом, — пояснила Прем'єр-міністр, — тобто мається на увазі той самий пакет, який був реалізований (а потім відібраний. — Авт.), і пакет акцій у розмірі 1,74% статутного фонду, який буде продано на організованій фондовій біржі».

      Урядовою постановою, продовжила Юлія Володимирівна, кільком міністерствам було доручено підготувати угоду купівлю-продажу комбінату. «Може, вперше за весь час нашої незалежності, відколи проводилась приватизація, це буде угода не на два аркуші, а абсолютно фундаментальний, солідний документ», — пообіцяла Юлія Володимирівна.

      Наступний крок, який має здійснити уряд щодо приватизації «Криворіжсталі», — визначити детальніший, більш прикладний, порядок приватизації: «Ми будемо приймати певним розпорядженням організаційний план, де будуть прописані практичні терміни, як ми будемо проводити всі приватизаційні дії, як буде рухатись весь підготовчий процес, і на яку дату ми будемо виходити щодо проведення конкурсу відкритого аукціону». Юлія Тимошенко запевнила, що новий конкурс відбудеться ще цього року.

«Ми будемо прибирати олігархів із політики»

      Від такої принциповості уряду екс-власники «Криворіжсталі» Віктор Пінчук та Рінат Ахметов точно будуть не в захваті. Особливо зять Кучми, якому Юлія Тимошенко на доважок відважила кілька словесно-іронічних ляпасів. Котрась журналістка запитала Юлію Тимошенко, як вона прокоментує заяви Пінчука про те, що нова влада бере хабарі, і чи не чиниться, бува, на уряд якийсь тиск. Леді Ю. здивувалася і навіть відкинулася на спинку м'якого крісла: «Знаєте, на наш уряд важко тиснути. Я не думаю, що є якийсь олігарх, який здатний тиснути на наш уряд. Можу тільки сказати, що ті люди, які говорять такі речі, в тому числі і Пінчук, звикли жити в системі хабарів, звикли на цьому будувати бізнес. І те, що сьогодні нам закидають, — це бажання дискредитувати нову владу». Прем'єр-міністр навела список урядових ініціатив по боротьбі з корупцією та тіньовою економікою і грізно, вже не по-економічному, додала: «Я думаю, що ми надалі будемо крок за кроком прибирати олігархів з політики, і робити так, щоб бізнес займався бізнесом, а політики займалися політикою».

      А всі хабарі, «з якими стикаються старі або нові олігархи», Юлія Володимирівна попросила не ховати за ширмою загальних фраз. «А якщо, наприклад Віктор Пінчук боїться назвати прізвища тих, хто сьогодні займається хабарництвом, — увійшла в раж пані Тимошенко, — то я хочу повідомити окремо Віктору Пінчуку, що в уряді відкрита «гаряча» телефонна лінія. І якщо хтось боїться вголос казати, хто бере хабарі, він може зателефонувати на «гарячу лінію» і таємно повідомити, де беруться хабарі, ким беруться, за що беруться і в яких розмірах. І я думаю, що ми посприяємо Пінчуку захиститися від хабарництва в Україні».

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>