Це свято завжди відзначають у третю неділю червня. До цього дня представників найгуманнішої професії по всій Україні звично вітатимуть представники влади, говоритимуть про їхню святу працю на користь народу, даватимуть почесні грамоти, звання «Заслужений лікар»...
Тим часом зарплата медиків в Україні все ще лишається набагато нижчою, ніж середня в промисловості. Знайома хірург-офтальмолог, лікар вищої кваліфікації отримує всього 360 гривень.Зважимо ще на щоденну небезпеку зараження ВІЛ/СНІД під час операції та звинувачення у хабарництві — залишається лише пожаліти лікаря.
В Україні працює близько 200 тисяч лікарів і близько 300 тисяч середніх медичних працівників. Приблизно п'ята частина медиків — пенсіонери.
Проблем у галузі більше, ніж багато. Як весь час повторює міністр охорони здоров'я України Микола Поліщук: «У нас 20 відсотків фінансування іде на первинну допомогу, 80 — на стаціонарну. Тим часом як 90 відсотків людей потребують саме первинної допомоги. Із цих 80, що на стаціонарну, відсотків 60—70 з'їдає заробітна плата , 23—25 — комунальні послуги і 5—7, у кращому випадку — відсотків 10, ідуть на допомогу хворому. Для порівняння: у країнах Євросоюзу в середньому на первинну допомогу іде 40—60 відсотків коштів на медицину. А ми сьогодні фінансуємо галузь, а не хворого».
Керівник галузі охорони здоров'я переконаний, що сьогодні наше здоров'я страждає через велику кількість вузьких спеціалістів, перегини в акцентах фінансування медицини, скупченість лікарів у містах і нестача на селі. «У лікаря сьогодні відсутня мотивація працювати на пацієнта, — говорить Микола Поліщук. — Це при тому, що в Україні припадає 47,1 лікаря на 10 тисяч населення, у Канаді їх — 18, в Англії — 16,6, у Франції, Німеччині — 30—34. А в нас у містах ця цифра досягає 70, 80, а той по 90 лікарів на 10 тисяч населення!»
Отже, лікарів начебто забагато, але якщо послухати їх самих, то їм катастрофічно не вистачає коштів.
Згідно з офіційною інформацією МОЗ, у 2003 році вперше за історію незалежності нашої країни галузь охорони здоров'я була профінансована, згідно із затвердженим бюджетом, на 100 відсотків. З тих пір бюджет галузі зростає щороку. Проблем не меншає.
Втім ми все одно, незважаючи на всі негаразди, побажаємо медичним працівникам відсвяткувати цей день як належить.
Працівниця міського центру крові щодня спілкується із матерями гемофіліків, яким не вистачає препаратів крові (а всім допомогти вона не може, тому що донорів, як відомо, не вистачає). На запитання, як вона проведе професійне свято, відповіла: «Поїду до лісу і просплю там три дні підряд». Теж варіант...