Вибори міського голови Харцизька 31 березня 2002 року стали своєрідною генеральною репетицією минулорічних президентських виборів, в ході яких місцева влада вкрила себе немеркнучою фальсифікаційною славою. Адже попри очевидну перевагу одного з кандидатів переможцем тоді «призначили» іншого. Проте порушена в листопаді того ж року карна справа за цим фактом із зрозумілих причин певний час вважалася безнадійною. І причетних до фальсифікації вдалося притягнути до відповідальності аж тепер. Центрально-міський суд Макіївки вже виніс свій вирок — голова виборчої дільниці №34 Тетяна Ошгибєсова, яка повністю визнала свою вину, позбавлена волі на п'ять років. Щоправда, з відстрочкою виконання покарання на два роки.
Розслідування справи вразило слідчих насамперед прямолінійністю, з якою фальсифікувалися результати голосування. Приміром, з'ясовано, що провладний кандидат Олег Ляшенко не набрав більшості голосів на жодній з 50 виборчих дільниць, однак перемогу відверто «переписали» саме на його користь. Тобто тут навіть не вдавалися до «каруселів» та інших «продвинутих» способів фальсифікації, а пішли іншим шляхом, пам'ятаючи, що все геніальне — просте. Отож увечері після проведення голосування голова дільничної комісії виготувала «новий» протокол на користь «потрібного» кандидата. Ось приклад тільки одного такого підходу до переписування. У справжньому протоколі Анатолій Ігнатенко ( він тепер виступає у ролі потерпілого) має 275 голосів «за», а Олег Ляшенко — 159. Та далі за діло береться вправний «писар» і залишає конкуренту ту ж кількість голосів, а Ляшенку натомість 159 ставить відразу 459.
Фактично визнавши свою вину, Тетяна Ошгибєсова в той час ще нічого не розповіла про мотиви, що змусили її займатися ось таким переписуванням. Також вона так і не змогла пригадати — робила це з власної ініціативи чи за чиєюсь інструкцією. І дуже прикметно, що впертій відповіді «не пам'ятаю...» найбільше обурювалися присутні на засіданні суду мешканці Харцизька, які запевняють, що прізвища «замовників» фальсифікації навіть всі тутешні пси знають. Однак офіційно довести їхню вину поки не вдалося.
Нині досудове слідство за фактами фальсифікації виборів міського голови Харзицька триває. На лаві підсудних перебувають ще дві жінки — голови дільничних комісій. Одна з них — Світлана Кирилова, яка головувала на виборчій дільниці № 32, також визнала свою вину в тому, що власноруч змінила дані голосування на користь Олега Ляшенка. За її словами, вона взялася переписувати протокол, бо перебувала у стані «емоційного виснаження... коли вже не відповідала за свої дії та вчинки». Однак хто посприяв доведенню її до такого стану, колишня голова комісії теж не пам'ятає.
Прокурор Валерій Щербаков вважає, що Світлана Кирилова «наголовувала» на тих виборах теж на 5 років позбавлення волі. Втім вирок їй суд має намір оголосити 24 червня. А напередодні розпочнеться засідання щодо ще одного епізоду фальсифікацій на виборах міського голови Харцизька. Крім того, попереду також розслідування подібної практики і під час виборів від Харцизька депутатів облради. Є інформація, що на лаві підсудних можуть знову опинитися ті ж жінки — голови дільничних комісій, які мають пряме відношення також і до фальшивих протоколів з прізвищами «потрібних» депутатів. Однак чи складуть їм компанію нарешті й ті , кого вони тепер «не пам'ятають», таки покажуть подальші результати досудового слідства.