Колись сільські люди — а пані Мотря народилася у селі Верба на Рівненщині — добре знали небо, любили спостерігати за місяцем, сонцем і зорями. «Розмови про це постійно точилися в батьківській хаті. Отому я й зацікавилася небесними світилами», — пригадувала професорка Братійчук. Її батьки були простими селянами: тато мав два класи освіти, мама — один. Проте вдома вони мали чудову бібліотеку української класики — Тараса Шевченка, Лесю Українку, Івана Нечуя-Левицького, Ольгу Кобилянську, Уласа Самчука, Івана Франка, Івана Котляревського та інших читали не лише діти, а й сусіди, адже батько професорки був своєрідним просвітником у селі, співав у хорі, організовував вечорниці. «У дитинстві я мала дуже чіпку пам'ять: могла декламувати Шевченкові поеми від початку до кінця, — розказувала пані Мотря. — Пригадую, як на тих самих вечорницях мене, чотирирічну дівчинку, батько садовив на коліна, і дівчата замовляли — «Тополю», «Катерину»...
Батько дуже хотів, щоб дочка вчилася саме в Києві. «Уявляєте, війна, антикомуністичні настрої поміж західних українців, а він мріє, що здобуватиму освіту в столиці Радянської України», — та все ж дівчина з рівненського села вступила до Київського державного університету імені Тараса Шевченка на фізико-технічний факультет, де, зачарована рівненськими зорями, обрала спеціальність «астрофізика».
Як людина із Західної України Мотря погано «вписувалася» в радянську дійсність. Довго не вступала в комсомол. Щонеділі, особливо на свята, ходила до церкви, але їй, талановитій і сумлінній студентці, таке пробачали, розуміли, що вона створена для «небесної науки». «Я стала комсомолкою тільки на четвертому курсі. А в партії ніколи не була, хоча розуміла, що за тих часів будь-які керівні посади могли очолювати тільки партійці», — але її спеціальність була рідкісною, а перші кроки як викладачки й організаторки станції оптичних спостережень в Ужгородському університеті вдалими, тому їй прощали безпартійність. Після закінчення аспірантури Мотрю Братійчук навіть залишали в Києві, але вона вирішила, що працюватиме тільки на Заході.