Військовий прокурор Румунії звинуватив колишнього президента Йона Ілієску в тому, що він у червні 1990 року віддав наказ розправитися зі студентами, які вимагали очищення влади від функціонерів режиму Чаушеску. Тоді тисячі студентів вийшли на вулиці Бухареста з вимогами відставки уряду та президента. Нагадаємо, що за шість місяців до цього в результаті народного повстання було заарештовано, засуджено та розстріляно комуністичного диктатора Ніколає Чаушеску та його дружину Єлену, але комуністична верхівка зберегла владу, а президентом країни став близький співробітник Чаушеску та колега по партії Йон Ілієску. У червні-1990 уряд вдався до підступу: закликав собі на допомогу маргіналізованих шахтарів, які під керівництвом профспілкового лідера Мирона Козьми рушили на столицю з шахтарськими кайлами та бейсбольними битками — «провчати студентських піжонів». У жорстокому придушенні студентських виступів 14 червня 1990 року шахтарям допомагала поліція. У результаті побоїща шестеро молодих людей загинули, 120 отримали поранення та приблизно 1000 було заарештовано і піддано жорстоким тортурам. Ілієску тоді подякував шахтарям та поліції «за порятунок демократії».
«Це брудна диверсія і провокація. Я не відчуваю за собою жодної вини», — заявив Ілієску у відповідь на висунуті прокуратурою звинувачення. Наразі екс-президент перебуває на волі, оскільки є сенатором від опозиційної Соціал-демократичної партії і має депутатський імунітет.
По-різному склалися долі двох організаторів побоїща 15-річної давнини. Суд таки засудив Мирона Козьму до 18 років ув'язнення за організований ним злочин, а Ілієску всі ці роки (з перервою в 1996—2000) перебував на вершині влади, поки на минулорічних президентських виборах не переміг висуванець демократичного табору Траян Басеску. У грудні 2004 року Ілієску одним зі своїх останніх президентських указів помилував Мирона Козьму, але це викликало такий вибух невдоволення румунів, що через 24 години він змушений був скасувати цей указ.
Є великі шанси, що парламент таки позбавить Ілієску депутатської недоторканності, і екс-президент постане перед судом. На це сподіваються і родичі жертв, і колишні учасники студентського руху.