В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
У таких палатах по двоє мешкають «оздоровлювані» дівчата. (Юрiя САПОЖНИКОВА.)
«У нас тут чудова кліматотерапія, ви можете відчути це самі, — розповідає акушер-гінеколог відділення Алла Гончарова. — Колись це були монастирські землі, а монахи, як відомо, поганого не вибирали».
Повітря справді напоєне пахощами лісу. Неподалік від корпусів тече річка Козинка. На одному з дубів видно обличчя монаха. Інша цікавинка — дуб і сосна, які виросли поруч і наче обіймаються.
У цей дубово-сосновий рай у Кончі-Заспі, що під Києвом, під назвою клінічний санаторій «Жовтень» приймають далеко не всіх. Беруть жінок, які дійсно мають проблеми зі здоров'ям, та все ж не такі, щоб перебувати у стаціонарi.
На безкоштовну путівку можуть розраховувати жінки з 8 до 32 тижнів вагітності, які мають екстрагенітальну або акушерську патологію, які працюють і чия організація відраховує внески до Фонду соціального страхування. Після того на спеціальній комісії вирішують, наскільки потребує пацієнтка оздоровлення.
У «своїй» жіночій консультації вагітна жінка має отримати направлення на цю спеціальну комісію, яка зазвичай засідає у п'ятому пологовому будинку Києва, свою обмінну карту і взяти довідку з місця роботи, де вказують назву організації, де вона працює, код її соціального страхування. З цими документами і паспортом вона потрапляє на відбіркову комісію до п'ятого пологового будинку. Звичайно комісія засідає у перший вівторок кожного місяця. Там присутні головний акушер-гінеколог міста, представник соцстраху і представник спеціалізованого відділення для оздоровлення жінок клінічного санаторію «Жовтень». Комісія засідає з 9-ї ранку і до вирішення всіх питань.
«Виникла загроза переривання вагітності або плацентарна недостатність, багатопліддя, екстрагенітальна патологія — серцево-судинні захворювання, ниркова, печінкова недостатність, вегето-судинна дистонія, — перераховує численні показання для отримання путівки Алла Гончарова. — Часто сьогодні зустрічається анемія вагітних, причому з дуже низьким рівнем гемоглобіну. Взагалi таких показань чимало, всiх не перелiчити».
Вагітним пропонують дозовану ходьбу, бальнеотерапію, фітотерапію, спелеотерапію (дихання повітрям гірської печери, для чого є спеціально обладнане приміщення. — Авт. ), дієтичне харчування і багато, багато іншого.
«Мабуть, і масаж п'ят робите?» — запитую.
«Ви маєте знати, що масаж п'ят вагітній жінці протипоказаний, оскільки стимулює матку. Але їм можна робити масаж шийно-грудного відділу, що ми і робимо», — відповідає Алла Василівна.
Курс оздоровлення — 24 дні. А от місць усього 60. Тому черги за безкоштовними путівками до відділення великі.
«Ми маємо великі плани, зупиняє нас тільки нестача коштів, — каже головний лікар санаторію «Жовтень» Олександр Владимиров. — Ми б і хотіли, щоб цих черг не було. Відділення, однозначно, треба розширювати, думати про сучасне обладнання, про майбутнє».
Надії з Переяслава-Хмельницького (Київська область) про можливість оздоровитись у санаторії розповів її місцевий лікар. «Я не очікувала цієї третьої вагітності, це такий сюрприз був», — всміхається 23-річна жінка, яка в рідному місті працює на хлібзаводі і вже має двох дітей.
«Усі 17 років існування спеціалізованого відділення ми співпрацюємо з Інститутом педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. На основі цієї співпраці видано 4 колективні монографії, 3 методичні рекомендації, більше 100 наукових статей», — розповідає головний лікар санаторію «Жовтень» Олександр Владимиров.
За його словами, хоча такого рівня, як у санаторії «Жовтень», який є клінічною базою не для одного, а кількох наукових інститутів, немає ніде в Україні, все ж подібні спеціалізовані відділення є у Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Закарпатській областях.
А у світі, за словами того ж Владимирова, взагалі немає клінічних спеціалізованих курортів для вагітних.
«Ми зі своїм унікальним досвідом санаторно-курортного оздоровлення вагітних жінок виступаємо на багатьох міжнародних конференціях. Тому що вони там, за кордоном, давно все втратили. У нас, щоправда, теж роблять чимало спроб розтягнути курортну систему, віддати її приватним власникам», — додає Олександр Аркадійович.
За рік відділення «приймає» до 900 жінок. Усього за часи свого існування тут оздоровилось близько 15 тисяч майбутніх мам.
Були і народження. Так, у 1989 році тут вперше завчасно народилось дитя. «Зараз цей хлопчик має отримувати атестат зрілості, — усміхається завідуюча відділенням Наталя Тофан. — Отже, і ми можемо себе вважати такими, що отримали цей атестат».
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>