Днями журналісти «УМ» на чолі з редактором взяли участь у створенні картини, яка претендує на потрапляння до Книги Гіннесса. За ініціативою народного художника з Вінниччини кожен бажаючий, хто симпатизує помаранчевому Майдану, може долучитися до його відтворення своїм мазком фарби. Нас багато, і це може бути рекорд...
«Чи не хочете взяти участь у встановленні рекорду України?» — приблизно з таким запитанням Володимир Заєць звертається до знайомих, але все більше незнайомих людей, як відомих, так і тих, кого зустрічає посеред вулиці. Володимиру — 44, він — вільний художник із села Затоки, Барського району, Вінницької області. За його словами, десь числиться сторожем, але на прожиття намагається заробляти мистецтвом. Нинішній його проект — дуже вже непересічний, увібрав у себе й художню, і політичну, і високу суспільну ідею. Володимир Заєць мандрує Україною, заохочуючи співгромадян до створення «картини, яку намалювало найбільше людей», — саме в такій «номінації» це полотно може бути зафіксоване в Книзі рекордів України, а либонь, і в самого Гіннесса.
Ідея цього твору спала панові Володимиру на думку в розпал помаранчевої революції. Та й сама картина майже цілковито складається з різних відтінків жовтогарячого кольору. Її центральний елемент — постать народного Президента Віктора Ющенка — художник зобразив сам. Сам зафарбував оранжевим і кілька квадратиків навколо. А далі — справа мас. Полотно в спеціальній рамі Володимир розкреслив олівцем на рівні квадратики, їх 37 по вертикалі і 68 по горизонталі, тобто загалом (за винятком окремих «неквадратних» елементів) — трохи більше 2 тисяч. Відтак кожен бажаючий замальовує свій квадратик — відтінком помаранчевого, підібраним на свій смак (пан Заєць люб'язно пропонує вже намащені кавалки фарб на мольберті). Тут же учасникові акції пропонується записати свої дані до спеціальної розграфленої анкети. Поруч із прізвищем, ініціалами, місцем проживання та автографом обов'язково слід указати «координати» заповнених клітин — аби потім представити упорядникам Книги рекордів документальне свідчення того, що малювала саме така кількість людей.
Коли Володимир Заєць прийшов до редакції «України молодої», нам для заповнення було надано вже 58-й аркуш. «УМ» художник обрав невипадково: газету він дуже поважає, до того ж знає про значну роль «України молодої» в подіях на Майдані, бачив там свого часу на наметах наш фірмовий банер. Заголовок «Україна молода» «помаранчевий» митець намалює на тому секторі картини, де заповнили 24 клітинки «УМники» на чолі з редактором, радником Президента Михайлом Дорошенком.
Під час такої події ми досхочу познімкувалися, а Володимир показав фотографії, які робив у подібних випадках раніше: ось заповнюються перші квадрати, на Майдані, де ще тривали масові акції; ось малюють помаренчевим студенти Києво-Могилянки; ось — старається, ставши навколішки, їхній ректор Брюховецький; є фото з нинішнім головою Держмиткому Скомаровським, який обирався депутатом від Зайцевого округу, є народний артист Мокренко, поет Павличко, телеведучий Кондратюк, зафіксовано й багато інших відомих постатей і ще більше — простих смертних.
Пан Володиимир називає свою картину «трансформером» (бо з «тильного» боку рама закривається особливими висувними панелями, між яких зберігаються фарби, пензлі та інші речі художника), і все це добро він носить із собою на шлеї через плече, як валізу. По засмаглому й обвітреному обличчю Володимира Зайця видно, що пройшов він уже не одну сотню кілометрів. До фінішу лишається вже зовсім небагато, але художник має намір ще обов'язково з'їздити на Сумщину, до Хоружівки, аби частину вільних клітин заповнили земляки Віктора Ющенка, надто ж ті, котрі стояли на Майдані. А ще — було б дивно, якби кілька штрихів не вніс сам Президент, відомий любитель малювання. Зрозуміло, що зараз він став значно більш недоступним, ніж раніше, однак інший хоружівець — наш редактор Михайло Дорошенко — пообіцяв Зайцеві організувати такий «сеанс» за участю Віктора Андрійовича.
Саме Ющенкові автор хоче передати «рекордну» картину, коли буде зроблено останні мазки. Безплатно — просто з великої революційної любові й шани. Хоча виручити хоч трохи коштів не завадило б, адже Володимир уже стільки витратив на створення картини й пересування з нею по Україні, а хата в Затоках он досі стоїть без газу (траншею вже копають, але Зайцеві бракує 1500 гривень).
Але Володимир у будь-якому разі фанат. Із тих, хто робив революцію, яка тепер намальована помаранчевим 37х68.